avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Poate fi atacată donația unor bunuri proprii ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Poate fi atacată donația unor bunuri proprii făcută copilului dintr-o căsătorie anterioară?

Am imobile bunuri propii. Am un soţ şi un copil cu soţul meu. Doresc să donez bunurile proprii fiicei mele. Soţul meu sau fiul lui dintr-o căsătorie anterioară, pot ataca donaţia? Soţul meu va putea moşteni şi din domaţiile făcute fiicei mele?
Ultima modificare: Miercuri, 27 Decembrie 2017
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 13:19, 29 Decembrie 2017
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu. Nu.
Bunurile proprii vor fi mostenite de sotul supravietuitor numai daca acestea mai exista in.masa succesorala.
Sotul supravietuitor nu este mostenitor rezervatar si nici copiii acestuia din alta casatorue astfel ca nu au nicio sansa de castig in cazul atacarii unui actvde donatie.
cyan a scris:

Nu. Nu.
Bunurile proprii vor fi mostenite de sotul supravietuitor numai daca acestea mai exista in.masa succesorala.
Sotul supravietuitor nu este mostenitor rezervatar si nici copiii acestuia din alta casatorue astfel ca nu au nicio sansa de castig in cazul atacarii unui actvde donatie.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
@Boiceanuca, cand doriti sa raspundeti la mesaje apasati butonul Raspunde si nu Citeaza.

Sotul va mosteni numai o cota de 1/4 din bunurile proprii ale sotului decedat, si asta numai in conditiile in care acestea se mai aflau in posesia deplina a sotului decedat la data decesului.
In concluzie, daca le veti dona fiicei sotul nu va mosteni nimic din bunurile dvs proprii, in cazul in care aveti bunuri comune puteti sa lasati fiicei cota dvs prin testament.
cyan a scris:

Nu. Nu.
Bunurile proprii vor fi mostenite de sotul supravietuitor numai daca acestea mai exista in.masa succesorala.
Sotul supravietuitor nu este mostenitor rezervatar si nici copiii acestuia din alta casatorue astfel ca nu au nicio sansa de castig in cazul atacarii unui actvde donatie.


Cu tot respectul, răspunsul în parte este greșit. Soțul supraviețuitor este moștenitor rezervatar. - art. 1087 Cod Civil. Într-adevăr, copii soțului - care nu sunt comuni - nu vor avea legătură cu moștenirea lăsată de Dvs.
Prin urmare, dacă donația făcută către fiica Dvs va încălca rezerva soțului (cotă de 1/8) atunci acesta va putea ataca donația și să obțină reducțiunea donației, astfel ca rezerva lui să fie întregită.
Ultima modificare: Vineri, 29 Decembrie 2017
Andreea Simon, Avocat
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Copiii sotului nu au nici o legatura de rudenie cu dvs si ca atare, nu vor avea nici un drept asupra bunurilor dvs proprii.
Fiul sotului va avea vocatie succesorala doar la jumatatea sotului din bunurile comune (daca ati achizitionat ceva impreuna cu sotul in timpul casatoriei).
In caz de deces, in mod normal sotul are dreptul la 1/4 din bunurile dvs proprii.
Daca in afara bunurilor proprii, nu mai detineti nimic altceva, si daca doreste, sotul dvs ca mostenitor rezervatar, poate solicita reductiunea donatiei catre fiica pentru incalcarea rezervei succesorale (care este jumatate din cota legala, adica 1/8).
Donatia se va reduce pana la satisfacerea acestei rezerve a sotului de 1/8.
Daca dansul nu are nici o problema cu acest act, nu va faceti griji.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune cu mama vitregă. care sunt cotele moștenitorilor? Istvan.S Istvan.S Bună. A murit socru care avea 3 copii (din prima căsnicie ) și nevasta care este mama vitregă a copiilor (nevastă din a doua căsnicie). Socru a dobândit ... (vezi toată discuția)
Donație sau contract de v-c? Dalida2 Dalida2 Buna ziua. Mătușa mea (sora tatălui) dorește sa-mi cedeze un imobil. Dansa este văduva și nu are copii. tatăl meu este in viața. Mai am un frate din ... (vezi toată discuția)
Buna ziua . e vorba de o mostenire , un apartament . apartamentul ... unoarecare21 unoarecare21 Buna ziua . E vorba de o mostenire , un apartament . Apartamentul a fost pe numele a doua persoane sot - sotie(ambii decedati la ora actuala) . Cei doi soti au ... (vezi toată discuția)