Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Actionar unic si administrator
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Actionar unic si administrator

Buna ziua,
Un actionar unic si administrator la o firma in insolventa (care are un administrator judiciar numit de judecatorul sindic) poate sa-si cesioneze actiunile altcuiva, pe timpul insolventei?
Va multumesc.
Nu.
Administratorul judiciar vegheaza la modul de gestionare a patrimoniului societatii aflate in supraveghere si poate introduce actiuni de anulare a oricaror transferuri cu caracter patrimonial, a unor operatiuni comerciale incheiate de debitor si a constituirii unor garantii acordate de acesta, susceptibile a prejudicia drepturile creditorilor. ;)