Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Salarii compensatorii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Salarii compensatorii

Cum se stabileste cuantumul salariilor compensatorii in cazul pensionarii pe caz de boala a politistilor?
sorinaga a scris:

Cum se stabileste cuantumul salariilor compensatorii in cazul pensionarii pe caz de boala a politistilor?

In acest caz, art.13 alin.1 din Legea nr.285/2010 dispune ca, în anul 2011, dispozitiile legale privind acordarea ajutoarelor sau, dupa caz, indemnizatiilor la iesirea la pensie, retragere, incetarea raporturilor de serviciu ori la trecerea in rezerva nu se aplica.
Da, dar la alin.2 - nu se aplica alin.1 in situatia imposibilitatii mentinerii in activitate a persoanelor ....incadrate in grad de invaliditate.....
deci, in situatia pensionarii pe caz de boala se vor acorda salariile compensatorii, nu-i asa?
Da, prevederea este clara: in cazul persoanelor care vor fi incadrate in grad de invaliditate in 2011, alin. (1) al art. 13 din Legea nr. 285/2010 nu se aplica.

Art. 13
(1) In anul 2011, dispozitiile legale privind acordarea ajutoarelor sau, dupa caz, indemnizatiilor la iesirea la pensie, retragere, incetarea raporturilor de serviciu ori la trecerea in rezerva nu se aplica.
(2) In anul 2011, prevederile alin. (1) nu se aplica in situatia imposibilitatii mentinerii in activitate a persoanelor clasate inapt pentru serviciul militar ori incadrate in grad de invaliditate sau decedate.

Daca mai aveti intrebari, va rog sa le postati in continuarea acestui topic. Multumesc!
Da, colegii au explicat corect. Nu se acorda ajutoarele prevazute de legea salarizarii unitare in anul 2011. In cazul persoanelor care vor fi incadrate in grad de invaliditate in 2011, prevederile alin. (1) al art. 13 din Legea nr. 285/2010 nu se aplica.
Trebuie sa asteptati sa vedeti si cum va fi votata si legea privind restructurarea MAI in anul 2011, care este la Camera Deputatilor.

Constantin Alexandru Radu, Consilier juridic