avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 473 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Atacare certificat mostenitoral unui bun, intre timp ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Atacare certificat mostenitoral unui bun, intre timp vandut

Intr-un proces deschis de B in scopul anularii certificatului de mosternitor care este pe numele lui C, se da urmatoarea solutionare:



Dec. Admite apelul. Schimbă în parte sentinţa civilă apelată , în sensul că: Admite în parte acţiunea, astfel cum a fost completată şi precizată. Constată nulitatea absolută a certificatului de moştenitor nr. x/xxxx.1998 amis de BNP xxx , privind pe defunctul A., decedat la data de xx.xx.1998, cu ultimul domiciliu în Bucureşti, xxxxxxx. Constată calitatea de moştenitor legal a reclamantei B , în calitate de fiică, după defunctul A, decedat la data de xx.xx. 1998. Compensează cheltuielile de judecată. Menţine restul dispoziţiilor sentinţei civile. Admite în parte cererea de acordare a cheltuielilor de judecată efectuate în apel şi obligă intimaţii la plata către apelanta-reclamantă a sumei de 600 lei (taxă de timbru parţială) şi 750 lei (onorariu avocat parţial), reprezentând cheltuieli de judecată. Cu drept de recurs în 15 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 17.03.2011.

As dori sa aflu si eu o traducere a celor de mai sus.

In cazul in care C a vandut deja "mostenirea" lui D, care a cumparat cu buna credinta, credit in banca (programul prima casa), in timpul procesului asupra certificatului, nefiind informat nici el si nici banca despre aceasta situatie, ce se va intampla in continuare?

La vanzare C a dat o delcaratie pe proprie raspundere ca imobilul nu face obiectul vreunui proces pe rol.

Multumesc!

Alte discuții în legătură

Revizuirea (dupa recurs). spirit spirit Am castigat recursul, dar exista o contrarietate de decizii in apel si fond care ma determina sa ma gandesc la o urmatoare cale de atac. Va rog, daca are ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, am o intrebare legata de o datorie veche. familia ... TudorTGG TudorTGG Buna ziua, am o intrebare legata de o datorie veche. Familia este in proces cu AFI (Administratia fondului imobiliar) unde am intrat si eu fara voia mea pe ... (vezi toată discuția)
Chemare in judecata banca brenduta brenduta buna ziua!ma ajuta cineva cu un model de cerere chemare in judecata a bancii pt constattarea clauzelor abuzive si recuperarea platii nedatorate?ma refer la ... (vezi toată discuția)