Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Revizuirea (dupa recurs).
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Revizuirea (dupa recurs).

Am castigat recursul, dar exista o contrarietate de decizii in apel si fond care ma determina sa ma gandesc la o urmatoare cale de atac. Va rog, daca are cineva rabdare sa imi "traduca" solutia de la recurs, nu inteleg de ce se respecta deciziile din apel, daca partii adverse i s-a respins apelul in recurs, implicit recursul, mie mi s-a respins apelul in instanta de apel, cumulat cu deciziile din apel raman in vigoare si deciziile de la fond. La fond si apel mi s-a impus sa platesc o sulta (majora la apel) ...daca apelul e respins pentru ambele parti", pentru a ma face inteleasa postez minuta solutiei de recurs. Solutia din minuta (pe care eu nu ma pricep sa o interpretez si nu inteleg ce se poate executa) "Admite recursul declarat de A.L.impotriva deciziei civile nr.xxx/xxxxdin.xx.xx.xxxx a Tribunalului X, decizie pe care o modifica in parte.
Respinge apelul declarat de C.G.impotriva sentintei civile nr.xxxx/din xx.xx.xxxx a Judecatoriei X, sentinta pe care o pastreaza.
Inlatura dispozitia din decizie referitoare la obligarea intimatei-apelante la plata cheltuielilor de judecata din apel.
Mentine celelalte dispozitii ale deciziei.
Respinge recursul declarat de C.G.impotriva aceleiasi decizii.
Obliga recurentul -intimat C.G. sa plateasca intimatei-recurente A.L.suma de xxxx lei, cheltuieli de judecata in recurs.
Pronuntata in sedinta publica , astazi 16.11.2012."
Mai doresc cateva lamuriri privitoare la unele proceduri judiciare, unde se depune cererea pentru revizuire, in cat timp si daca se mai platesc taxe de timbru judiciar similare fondului, apelului sau recursului. Va rog din suflet sa primesc un raspuns la aceste intrebari intrucat sunt propriul meu "inger" aparator in instanta si as avea mare nevoie de cateva lamuriri profesioniste. Multumesc!...:((

:vishenka:
Nu e cazul de revizuire. Puteti sa ne scrieti si hotararile (dispozitivul) din fond, respectiv apel?
DanGeorgescu a scris:

Nu e cazul de revizuire. Puteti sa ne scrieti si hotararile (dispozitivul) din fond, respectiv apel?

Desigur, dispozitiv fond;

"Admite actiunea civila formulata de reclamanta-parata A.L.cu domiciliul in...in contradictor cu paratul-reclamant C.G.cu domiciliu...
- Respinge cererea reconventionala formulata de paratul-reclamant in contradictoriu cu reclamanta-parata A.L.
Constata ca partile au dobandit pe parcursul casatoriei urmatoarele bunuri comune:
-....
-...
Total valoare bunuri comune xxxxxxxx
Constata ca la dobandirea bunurilor comune reclamanta -parata a avut o contributie de 95% iar paratul de 5%;
Dispune partajarea bunurilor comune si in consecinta:
Atribuie reclamantei-parate A.L. toate bunurile comune.
Obliga reclamanta -parata sa ii plateasca paratului-reclsmant C.G. cu titlu de sulta suma de xxxxxxx;
Obliga reclamanta-parata la plata ultimelor doua rate din suma reprezentand taxa de timbru de , in cuantum de xxx lei fiecare;
Obliga paratul reclamant la plata ultimelor 3 rate isuma n reprezentand taxa de timbru in cuantum de xxx fiecare;
Respinge cererea reclamantei parate la obligare a paratului - reclamant la plata cheltuielilor de judecata;
Cu drept de apel in 15 zile de la comunicare;
Pronuntata in sedinta publica , azi 28.03.2011"

Iar dispozitivul de apel:
"Admite apelul formulat de paratul-reclamant C.G. impotriva sentintei nr.xxxx din 28.03.2011 pronuntata de Judecatoria XXX, sentinta pe care o schimba in parte in sensul ca:

Constata ca la dobandirea bunurilor comune reclamanta -parata a avut o contributie de 80% iar paratul-reclsmant o contributie de 20%
Obliga reclamanta-parata sa plateasca paratului reclsamant suma de xxxxxx lei cu titlu de sulat;
Pastreaza restul dispozitiilor sentintei apelate care nu contravin prezentei decizii;
Respinge apelul formulat de reclamanta -parata A.L. impotriva sentintei civile nr. xxxx/28.03.2011 pronuntata de Judecatoria xxxx
Obliga intimata apelanta sa plateasca apelantului intimat suma de xxxx lei cu titlu de cheltuieli de judecata in apel;
Definitiva.
Cu recurs in 15 zile de la comunicare;
Pronuntata in sedinta publica azi, 27.02.2012."
Multumesc inca odata pentru rabdarea si timpul acordat. Sunt nedumerita care dispozitii se vor executa, avand in vedere ca apelul mi-a fost respins si mie si partii adverse si daca e corect sa platesc o sulta dispusa in apel, pe de o parte, pe de alta parte la fond nu exista nici o cerere reconventionala dupa cum se afirma in solutia de sentinta, mai mult exista o noua cerere a mea la fond in care solicit 100% care nici nu a fost luata in considerare. Din aceste motive ma gandesc la o noua cale de atac pentru ca ma afecteaza extrem de mult obligarea la plata unei sulte dispusa in apel.:-/
:sorry::vishenka:
spirit, utilizator
Scrie de sulta si in sentinta de la fond. Ramane solutia de la fond.
DanGeorgescu a scris:

Scrie de sulta si in sentinta de la fond. Ramane solutia de la fond.

Multumesc pentru raspuns, ingrijorarea si nedumerirea mea a fost determinata de solutia din recurs in care se specifica "Mentine celelalte dispozitii ale deciziei.",( desigur decizia din apel), parca mai apare soarele ...pe strada mea:vishenka:

spirit, utilizator