avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 778 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... calcul indmnizatie maternitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

calcul indmnizatie maternitate

cum se calculeaza exact indemnizatia de concediu pre si post natal?As dori un exemplu cu un sarariu brut realizat de 1150 lei va rog!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:11, 4 Aprilie 2011
Cuantumul brut lunar al indemnizatiei de maternitate este de 85% din baza de calcul .

Baza de calcul a indemnizatiilor se determina ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, pana la limita a 12 salarii minime brute pe tara lunar, pe baza carora se calculeaza contributia pentru concedii si indemnizatii. Indemnizatia de maternitate se suporta integral din bugetul Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate.
freeelis a scris:

Cuantumul brut lunar al indemnizatiei de maternitate este de 85% din baza de calcul .

Baza de calcul a indemnizatiilor se determina ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, pana la limita a 12 salarii minime brute pe tara lunar, pe baza carora se calculeaza contributia pentru concedii si indemnizatii. Indemnizatia de maternitate se suporta integral din bugetul Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate.



Din pacate nu mai este 85%, ci 75%din media veniturilor nete pe ultimile 12 luni.
enigmaticasolveig a scris:

Din pacate nu mai este 85%, ci 75%din media veniturilor nete pe ultimile 12 luni.


1. Confundati indemnizatia pentru concediu de maternitate cu indemnizatia pentru CCC pana la 2 ani.
2. @Coraline a specificat ca este vorba de concediul de maternitate (pre si postnatal).
enigmaticasolveig a scris:

freeelis a scris:

Cuantumul brut lunar al indemnizatiei de maternitate este de 85% din baza de calcul .

Baza de calcul a indemnizatiilor se determina ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, pana la limita a 12 salarii minime brute pe tara lunar, pe baza carora se calculeaza contributia pentru concedii si indemnizatii. Indemnizatia de maternitate se suporta integral din bugetul Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate.



Din pacate nu mai este 85%, ci 75%din media veniturilor nete pe ultimile 12 luni.


Poate imi spuneti si mie unde este reglementa acest procent specificat de dvs pentru indemnizatia de maternitate ?

Indemnizatia de maternitate nu este una si aceeasi cu indemnizatia pentru CCC.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediul de sarcina alina_cj alina_cj Buna ziua. Cu 3 luni inainte de a intra in prenatal am fost in concediu medical. In aceasta perioada voi beneficia de 85% din 75% din salariul net? (vezi toată discuția)
Concediu risc maternal si concediu prenatal ELENAGOGONEA ELENAGOGONEA Buna ziua , Va rog sa ma ajutati si sa imi spuneti cum se calculeaza riscul maternal si concediul prenatal? din cate am citit riscul maternal este 75% ... (vezi toată discuția)
Concediu pre si post-natal alexa1305 alexa1305 Buna ziua.As vrea sa stiu cum se calculeaza indemnizatia pentru cele 126 de zile de concediu pre si post-natal, de asemenea si indemnizatia de maternitate de 2 ... (vezi toată discuția)