Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... calcul indmnizatie maternitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

calcul indmnizatie maternitate

cum se calculeaza exact indemnizatia de concediu pre si post natal?As dori un exemplu cu un sarariu brut realizat de 1150 lei va rog!
Cuantumul brut lunar al indemnizatiei de maternitate este de 85% din baza de calcul .

Baza de calcul a indemnizatiilor se determina ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, pana la limita a 12 salarii minime brute pe tara lunar, pe baza carora se calculeaza contributia pentru concedii si indemnizatii. Indemnizatia de maternitate se suporta integral din bugetul Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate.
freeelis a scris:

Cuantumul brut lunar al indemnizatiei de maternitate este de 85% din baza de calcul .

Baza de calcul a indemnizatiilor se determina ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, pana la limita a 12 salarii minime brute pe tara lunar, pe baza carora se calculeaza contributia pentru concedii si indemnizatii. Indemnizatia de maternitate se suporta integral din bugetul Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate.

Din pacate nu mai este 85%, ci 75%din media veniturilor nete pe ultimile 12 luni.
enigmaticasolveig a scris:

Din pacate nu mai este 85%, ci 75%din media veniturilor nete pe ultimile 12 luni.

1. Confundati indemnizatia pentru concediu de maternitate cu indemnizatia pentru CCC pana la 2 ani.
2. @Coraline a specificat ca este vorba de concediul de maternitate (pre si postnatal).
enigmaticasolveig a scris:

freeelis a scris:

Cuantumul brut lunar al indemnizatiei de maternitate este de 85% din baza de calcul .

Baza de calcul a indemnizatiilor se determina ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, pana la limita a 12 salarii minime brute pe tara lunar, pe baza carora se calculeaza contributia pentru concedii si indemnizatii. Indemnizatia de maternitate se suporta integral din bugetul Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate.

Din pacate nu mai este 85%, ci 75%din media veniturilor nete pe ultimile 12 luni.

Poate imi spuneti si mie unde este reglementa acest procent specificat de dvs pentru indemnizatia de maternitate ?

Indemnizatia de maternitate nu este una si aceeasi cu indemnizatia pentru CCC.