Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

tatal meu a decedat anul trecut in municipiul Ploiesti,nu am mai avut o relatie apropiata datorita "domnei" cu care s-a recasatorit,doresc sa stiu daca a avut loc vreo succesiune,exista undeva o astfel de evidenta ?
Va multumesc
O evidenta nu exista. Cel mai bine ar fi sa deschideti dvs succesiunea la un notar public . Acesta o va cita pe 'doamna" si veti afla daca s-a dezbatut succesiunea si daca ati fost prejudiciat in vreun fel. Daca succesiunea se poate dezbate in fata notarului public (partile se inteleg) atunci acesta va emite certificatele de mostenitor, in caz contrar dosarul se suspenda si veti dezbate succesiunea in fata instantei.
Georgeta Anghel (Rusu), Avocat
Doar la notarul din localitatea unde se afla imobilul care reprezinta proprietatea tatalui.
AURORA CIOROBEA a scris:

Doar la notarul din localitatea unde se afla imobilul care reprezinta proprietatea tatalui.

Competenta apartine notarului de la ultimul domiciliu al defunctului.
Va multumesc pentru raspuns,in Ploiesti sunt in jur de 30 de notari,daca nu cumva mai multi,v-a trebui sa-i iau la rand ?de acea ma intrebam daca nu exista totusi o evidenta,insa am inteles ca nu .
Oricare notar din Ploiesti e competent.
Aveti titlurile de proprietate dupa bunurile tatalui?
Ati facut act de acceptare a mostenirii in termen de 6 luni de la data decesului tatalui?