avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 557 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... certificat de grefa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

certificat de grefa

Buna ziua,
este vorba de o locuinta si se judeca pe fond (uzucapiune). Proprietarul care este in acest dosar parat, vrea sa predea drepturile litigioase catre o alta persoana.
Nu s-a paronuntat pana in acest moment nicio hotarare judecatoreasca.
Urmeaza sa se faca actele la notar de predeare/preluare drepturi litigioase.
Am inteles ca notarul a cerut certificat de grefa.
Judecatoria elibereaza certificat de grefa in cazul in care nu a fost luata nicio hotarare in acest dosar?
Multumesc frumos pentru ajutor!
Dana
Cel mai recent răspuns: MARTA SIMONA PETRE , Avocat 15:05, 23 Martie 2011
Da, elibereaza un certificat de grefa din care rezulta ca pe rolul instantei x se afla dosarul cu nr.x, avand ca obiect x, cu termen de judecata in data x, avand ca parti pe reclamant x si parat x.
Pentru eliberarea unui certificat de grefa aveti nevoie de :
-cerere adresata in acest sens presedintelui instantei,
-taxa de timbru de 1.00 lei,
-timbru jud. de 0,15 lei.
Ultima modificare: Miercuri, 23 Martie 2011
MARTA SIMONA PETRE, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Certificat grefier AhmanBogdan AhmanBogdan Buna seara Am si eu o rugaminte daca doreste cineva sa ma ajute .. cum sa realizez o cerere pentru un certificat de grefier sau care sunt pasii pentru a ... (vezi toată discuția)
Cum se obtine un certificat de grefa? ionpavelarh ionpavelarh Cum se poate obtine un certificat de grefa , si care este baza legala pentru a obtine acest certificat de grefa (vezi toată discuția)
Certificat de grefa marina_s marina_s Va rog sa ma ajutati.Am nevoie de un certificat de grefa de la judecatoria sect 2.Cum trebuie sa procedez? (vezi toată discuția)