Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract colectiv de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract colectiv de munca

Buna ziua,
Ma puteti ajuta si pe mine cu un model de proces verbal pentru alegerea unui lider de sindicat.
Lucrez intr-o societate cu 24 de angajati si stiu ca trebuie sa am si sa inregistrez contractul colectiv de munca.
Multumesc.
Procesul verbal se incheie in cadrul adunarii generale pentru alegeri. Cel/cei care scrie procesul verbal sunt alesi de adunarea generala. Este un "desfasurator scris" al respectivei adunari conform ordinei de zi.

Daca nu aveti organizatie sindicala, salariatii isi vor alege reprezentantii in cadrul unei adunari a salariatilor in cadrul careia se intocmeste procesul verbal de persoana/persoanele alese de salariati.

si cum ar trebui sa sune procesul verbal pentru ca nu exista oraganizatie sindicala.
Nu pot sa cred ca nu stiti. Dar daca intradevar nu stiti dati o cautare pe google. Este mai de actualitate fata de ce am invatat eu cu multi ani in urma cand nimeni dintre noi nu visa la "google".
riana02 a scris:

si cum ar trebui sa sune procesul verbal pentru ca nu exista oraganizatie sindicala.

Cu o simpla cautare , gasiti aici un model de proces verbal care poate fi adaptat la situatia dvs:
[ link extern ]

Am crezut ca trebuie facut un proces verbal cu anumite clauze.
Multumesc mult.