avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 745 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract colectiv de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract colectiv de munca

Buna ziua,
Ma puteti ajuta si pe mine cu un model de proces verbal pentru alegerea unui lider de sindicat.
Lucrez intr-o societate cu 24 de angajati si stiu ca trebuie sa am si sa inregistrez contractul colectiv de munca.
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: riana02 , utilizator 13:52, 24 Martie 2011
Procesul verbal se incheie in cadrul adunarii generale pentru alegeri. Cel/cei care scrie procesul verbal sunt alesi de adunarea generala. Este un "desfasurator scris" al respectivei adunari conform ordinei de zi.

Daca nu aveti organizatie sindicala, salariatii isi vor alege reprezentantii in cadrul unei adunari a salariatilor in cadrul careia se intocmeste procesul verbal de persoana/persoanele alese de salariati.

si cum ar trebui sa sune procesul verbal pentru ca nu exista oraganizatie sindicala.
Nu pot sa cred ca nu stiti. Dar daca intradevar nu stiti dati o cautare pe google. Este mai de actualitate fata de ce am invatat eu cu multi ani in urma cand nimeni dintre noi nu visa la "google".
riana02 a scris:

si cum ar trebui sa sune procesul verbal pentru ca nu exista oraganizatie sindicala.


Cu o simpla cautare , gasiti aici un model de proces verbal care poate fi adaptat la situatia dvs:
[ link extern ]

[ link extern ]
Am crezut ca trebuie facut un proces verbal cu anumite clauze.
Multumesc mult.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Revocare din functie lider de sindicat etta etta care este procedura pentru revocarea din functie a liderului de sindicat? noul lider va trebui sa depuna in instanta cerere pentru reprezentativitate? cum se ... (vezi toată discuția)
Contract colectiv de munca la nivel de unitate cu mai mult de 20 de angajati Alexandra-B Alexandra-B Buna ziua, Codul muncii prevede obligativitatea negocierii colective a CCM in cazul in care angajatorul are mai mult de 20 de angajati. Dar daca angajatorul ... (vezi toată discuția)
Sindicat azeret azeret In unitatea noastra urmeaza sa se organizeze alegeri pentru presedinte, prim-vicepresedinte si vicepresedinti. Membri sindicali ar vrea sa aleaga persoanele ... (vezi toată discuția)