Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... DIFERENTA INTRE PFA SI PFI
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

DIFERENTA INTRE PFA SI PFI

Va rog sa ma luminati daca se poate.......
Care e diferenta intre PFA si PFI si care sunt pasii de urmat intr-o evidenta contabila la PFI ? In ce consta si cum se procedeaza.
Va multumesc anticipat!
In primul rand PFI nu mai exista ci II adica Intreprindere individuala.Principala diferenta e ca PFA nu poate angaja terti cu contract de munca individual ceea ce II poate A se vedea OUG44/2008 art17 respectiv art 24.Mai sunt si alte diferente.Contabilitatea este in partida simpla.