Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... scoatere de sub urmarirea penala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

scoatere de sub urmarirea penala

scoaterea de sub urmarire penala se mai poate contesta?
Da, exista dreptul de a se contesta.
In termen de 20 de zile de la comunicarea solutiei procurorului aceasta poate fi atacata la prim-procurorul Parchetului.

Daca in termen de 40 de zile de la depunerea contestatiei la prim-procuror nu primiti o solutie favorabila, trebuie sa introduceti actiune in instanta.
Cabinet avocat Mihai Gaita, Avocat
problema ar sta cam asa : mi s-a facut plangere penala pentru abuz in serviciu impotriva intereselor persoanei - am primit NUP - s-a facut contestatie si iarasi rezolutie NUP - apoi plangere impotriva NUP la care am castigat;recurs la care s-a dispus anularea celor 2 rezolutii de NUP si inceperea urmaririi penale; acum am primit scoatere de sub urmarire penala; persoana care imi face aceste plangeri nu are calitate procesuala ; dupa ce se termina,o pot da in civil pentru denunt calomnios?