Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... SE POATE RENUNTA LA O PARTE DIN MOSTENIRE?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

SE POATE RENUNTA LA O PARTE DIN MOSTENIRE?

BUNA SEARA,
Ma intereseaza daca la o succesiune dezbatuta la notar se poate renunta la o parte din cota unui mostenitor in favoarea altuia, sau daca se poate face schimb intre parti;(de ex.partea de teren intravilan in schimbul partii de teren extravilan).
Cu multumiri anticipate.
Se poate renunta numai la toata mostenirea .
Mostenitorii pot sa nu accepte mostenirea in termenul de 6 luni, dar atunci toata partea lor va fi impartita intre toti ceilalti mostenitorii acceptanti .
Dupa eliberarea certificatului de mostenitor acestia pot face partaj voluntar la notar, daca se inteleg sau in instanta de judecata daca nu se inteleg .
Multumiri pentru raspunsuri. O seara placuta.
Daca in instanta in cererea de chemare in judecata a fost solicitata numai dezbaterea succesiunii,se poate cere si partajul sau trebuie deschis un nou proces?