Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... calcul salariu net din brut
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

calcul salariu net din brut

Buna ziua,

stiu ca s-a mai discutat despre acest subiect dar pe la inceputul lui 2007 conform cautarii care am facut-o pe forum...asa ca revin pt situatia actuala si cazul meu.
In primul rand as vrea sa stiu cum se calculeaza salariul net, daca s-a shimbat ceva in 2008 fata de 2007 - am inteles ca s-ar fi schimbat niv procentelor contributiilor....nu am pers in ingrijire deci se aplica vreo deducere personala si cum?...sporurile cum se adauga la salar?sunt obiectul acelor contributii sau impozitului?mi s-a trecut in contractul de munca un spor de 10% de confidentialitate si 5% de vechime avand deja 3,5 ani pe cartea de munca...bonurile de masa se ofera in adaos la salarul net sau ca parte din salarul net?...exista alte prevederi prin care as putea modifica nivelul darilor din salarul de baza?(pe cine n-ar interesa asta nu?:D)...:-/
Per total m-ar interesa cam cu cat din cei 1550 ron salar brut din contract plus sporurile respective, raman in mana?

Multumesc mult pentru cine se deranjeaza sa-mi explice, ca sa stiu odata pentru totdeaua.:)

nicum, utilizator
Salariul se calculeaza astfel:
1550 brut +10% (spor de confientialitate) + 5%(spor de vechime) = 1550+155+77.5 = 1782.5 salariul brut total
La acest salariu brut de 1782.5 se scad:
9.5 CAS (pensie) = 169 RON
0.5% somaj = 9RON
6.5% sanatate = 116 RON
160RON = deducere personala

1782.5 - 169 - 9 - 116 - 160 = 1328.5 baza de calcul pentru impozitl pe venit
213 RON este impozitul pe venit aferent bazei de calcul 1328.5 RON

Salariul dvs net va fi 1275.5 RON (acesti bani ii luati dvs in mana)

Bonurile de masa sunt separat de salariul dvs.
Bonurile de masa se dau cate unul pentru fiecare zi lucrata in luna respectiva si se vor opri bonurile pentru zilele de concediu efectuate in luna respectiva sau pentru delegatii in care ati avut diurna.

Asa se calculeaza salariul.

Sper ca v-am putut fi de folos
Subscriu Nikol.
Multumesc mult pentru raspuns promp si pentru deranj si scuze ca am revenit asa tarziu:)...In sfarsit am clar in minte ce inseamna acest calcul al salariului. Mi-ati fost de ajutor si probabil si altora de pe site, ce poate ii intereseaza acest subiect

O seara buna si la cat mai multe posturi folositoareB-)
nicum, utilizator
buna
cine imi poate da si mie un program unde pot calcula sal. net din brut?
Buna, sunt mai multe calculatoare online de salariu, insa cel care mi se pare mai complet si usor de utilizat este [ link extern ] .