avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 841 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Deducere personala
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Deducere personala

Buna ziua!
va rog ajutati-ma la un calcul de deducere personala.
La un salariu de baza de 2225 ron, cu 2 copii minori in intretinere declarati la firma, pe fluturas am calculat deducerea 160 ron.
Conform formulei de calcul valabila pt 2017 ar trebui sa fie aprox 258 ron.
Posibil sa nu imi fi fost inregistrata cererea de deducere pt copii. Pot cere recuperarea din urma a diferentei.
Si inca o intrebare: Suma aferenta deducerii personale se impoziteaza sau impozitul se calculeaza la salariul fara deducere si abia dupa scaderea contributiilor se adauga deducerea la totalul de plata?

Va multumesc!
Ultima modificare: Joi, 20 Iulie 2017
nataliaz, utilizator
Cel mai recent răspuns: elenazan , utilizator 23:18, 20 Iulie 2017
Aveti sporuri si bonuri de masa?
Cat a fost total brut realizat in luna?
Sporul (in valoare de 290 ron) e inclus in suma de 2225ron iar bonuri 300 ron.
Cand se calculeaza deducerea se adauga si bonurile de masa, deci venitul este 2525 lei si au calculat corect.
Deducerea este o suma neimpozabila.
Se scad contributiile si deducerea din venitul brut, se adauga bonurile de masa si se calculeaza impozitul.
Brut-contributii-impozit=rest de plata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

La ce salariu se raporteaza sporurile buziladiana buziladiana Salar de baza 762 , salar de incadrare 1074 , sporuri de 75%( conditii deosebite) rezulta 572 si 15% rezulta 114 Cum se justifica diferenta dintre salar de ... (vezi toată discuția)
Impozitare bonuri de masa midadu midadu As vrea sa stiu cum se impoziteaza bonurile de masa.Suma aferenta acestora se aduna cu venitul brut din care se calculeaza 0,05% somaj, 10,5 % pensii si 5,5 % ... (vezi toată discuția)
Cum se calculeaza salariul net din total brut Floarea Cring Floarea Cring Buna ziua, Poate cineva sa-mi spuna cum se calculeaza salariul net din total brut. Ex. net:1.187-1.193 ron si bonuri de masa. Bonurile de masa sunt in functie ... (vezi toată discuția)