Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Deducere personala
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Deducere personala

Buna ziua!
va rog ajutati-ma la un calcul de deducere personala.
La un salariu de baza de 2225 ron, cu 2 copii minori in intretinere declarati la firma, pe fluturas am calculat deducerea 160 ron.
Conform formulei de calcul valabila pt 2017 ar trebui sa fie aprox 258 ron.
Posibil sa nu imi fi fost inregistrata cererea de deducere pt copii. Pot cere recuperarea din urma a diferentei.
Si inca o intrebare: Suma aferenta deducerii personale se impoziteaza sau impozitul se calculeaza la salariul fara deducere si abia dupa scaderea contributiilor se adauga deducerea la totalul de plata?

Va multumesc!
nataliaz, utilizator
Aveti sporuri si bonuri de masa?
Cat a fost total brut realizat in luna?
Sporul (in valoare de 290 ron) e inclus in suma de 2225ron iar bonuri 300 ron.
Cand se calculeaza deducerea se adauga si bonurile de masa, deci venitul este 2525 lei si au calculat corect.
Deducerea este o suma neimpozabila.
Se scad contributiile si deducerea din venitul brut, se adauga bonurile de masa si se calculeaza impozitul.
Brut-contributii-impozit=rest de plata.