Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Persoana impozabila sau nu
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Persoana impozabila sau nu

Buna ziua ,

Nu am inteles ce inseamna exact persoana impozabila sau nu in ce priveste vanzarea de imobile de catre persoanele fizice .

Concret :daca o persoana vinde 2 apt vechi cumparate cu 5 respectiv 3 ani in urma se considera persoana impozabila sau nu ?

nu inteleg la ce trefri. pe viitor fii mai explicit.

In aceasta categorie se incadreaza orice persoana fizica, un grup de persoane, o institutie publica, o persoana juridica si orice entitate care desfasoara independent o activitate economica, indiferent de scopul sau rezultatul acestei activitati.
PERSOANE IMPOZABILE ROMANE
Sunt considerate persoane impozabile romane firmele care au un sediu fix in
Romania sau firmele care sunt stabilite in Romania.
Se apreciaza ca:
● persoana impozabila are un sediu fix in Romania daca detine in Romania resursele tehnice, materiale si umane necesare efectuarii in mod constant de operatiuni economice constand in livrari de bunuri si prestari de servicii;

● o persoana impozabila este stabilita in Romania daca indeplineste cumulativ
urmatoarele conditii:
a) are in Romania un sediu central, o sucursala, o fabrica, un atelier, o agentie, un birou, un birou de vanzari sau de cumparari, un depozit sau orice alta structura fixa, cu exceptia santierelor de constructii;
b) este condusa de o persoana imputernicita sa o reprezinte in relatiile cu clientii si furnizorii;
c) conducatorul este imputernicit sa efectueze achizitii, importuri, livrari de bunuri si prestari pentru persoana impozabila;
d) obiectul de activitate consta in livrarea de bunuri sau prestarea de servicii.
In situatia prezentata mai sus ,persoana ar trebui sa plateasca tva sau nu ?
Intrebam in ce situatie o persoana fizica devine platitoare de tva in cazul vanzarii de imobile ?

Daca vinde si cumpara in acelasi an devine platitoare de tva sau nu ?