Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... hotararea de divort
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

hotararea de divort

Buna! am divortat anul trecut,2010,in decembrie,in martie 2011 am primit o comunicare prin posta cu hotararea de divort.Toate bune doar ca,atunci cand am fost la politie sa-mi schimb buletinul ,acea hotarare de divort nu a fost valabila pentru ca nu era definitiva si irevocabila.Ce trebuie sa fac in continuare pentru a avea o hotarare definitiva si irevocabila?Va multumesc anticipat :vishenka:
Probabil nu tgrecuse termenul de apel. Mergeti cu sentinta la judecatorie si cereti legalizarea mai multor exemplare cu mentiunea def.si irevocabila ,pt.ca va vor trebui toata viata .
Mergeti la sfarsitul lui aprilie la registratura instantei, cu o copie dupa sentinta, un timbru judiciar de 0,15 lei si dupa ce achitati o taxa de timbru de 2 lei ( la admin. financiara), faceti o cerere pt inscrierea mentiunilor "definitiva" "si irevocabila".
Succes!