Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... tulburarede posesie sau altceva ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

tulburarede posesie sau altceva ?

Parintii decedatii amindoi ,a ramas printre alte bunuri mobile si un imobil cu o supr de 74.29 + teren aferent 400 de mp conf unui contr de -vinzare cumparare,dar care faptic nu este atat intrucat dupa moartea tatalui unul dintre vecini a intrat cu gardul cca 1 m catre curtea noastra. .Vanzatorii au instrainat catre parintii mei acesata suprafata dar contractul de vanzare-cumparare are o schita anexa ca parte integranta la contract ,schita care are ca suprafata teren aferent de 510 mp,deci o diferenta de 110 mp.Pe contract scrie ca este insotit de schita anexa , iar pe schita de asemenea scrie ca este parte integranta a contr de vinz.- cump.

Ce se poate face in acest caz?Eu si sora mea am deschis succesiunea ,am facxut partaj voluntar, SI A LUAT IN CALCUL Asa cum scrie in act ,sdica si sachita, dar la masuratoare este mult mai putin.

Doresc sa faC O ACTIUNE IN INSTANTA DAR CE concret sa cer?Pe unde a luat vecinul nu este nici curtea lui este de fapt o poteca cu drept de servitute ,de accers lasata de vechii proprietari,pe care vecinul a inchis calea de acces si a luat si din curtea noastra.este valabil numai actul cu ce 400 de mp sau cu 510mp .?
Actiunea pt. tulburarea de posesie se prescrie in termen de 1 an de la tulburare. Cand a incaput tulburarea de posesie?
puteti promova o actiune in revendicare.
Actiune in granituire si revendicare-ca parat , vecinul respectiv.Poteca cu drept de servitute este inscrisa in C.F-in favoarea caror fonduri a fost constituit dreptul de servitute pe aceasta poteca?Este domeniul public al comunei, orasului?
In cadrul actiunii indicate, se vor analiza actele de proprietate ale d-voastra si ale vecinului, si pe baza unei expertize topografice, se va constata cine are dreptate.
Potecas apartine domeniului public nu a fost constituit in favoarea nimanui dreptul de servitute.Acum mai recent am afglat de la aLTI VECINI CA DE FAPT VECINUL CARE A INCHIS POTECA SI TERENUL NOSTRU ARE UN ACT IN INDIVIZIUNE CU FRATELE SAU.aCESTIA S-AU CERTAT SI FRATELE NU L-A MAI LASAT SA TEREACA.eL NU TREBUIA SASE JUDECE CU FRATELE SAU SA-I LASE DRUM DE ACCES SI SA NU INCHIDA POTECA CARE ERA DRUM PUBLIC?,PRACTIC POTECA FACEA TRECEREA DE PE O STRADA PE ALTA.
Un avocat care sa vada actele si sa va reprezinte.