Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... prescriptie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

prescriptie

ptr condamnare d 3 ani care este termenul de prescriptie?!?va multumesc
8 ani de la ramanerea definitiva a hotararii de condamnare.
Te sfatuiesc sa consulti "termenele de prescriptie a raspunderii penale"
art.122 al.1 lit.d C.penal (pt. pers. fizice) :
d) 5 ani , cand legea prevede pentru infractiunea savarsita pedeapsa inchisorii mai mare de un an, dar care nu depaseste 5 ani.
z-themis a scris:

Te sfatuiesc sa consulti "termenele de prescriptie a raspunderii penale"
art.122 al.1 lit.d C.penal (pt. pers. fizice) :
d) 5 ani , cand legea prevede pentru infractiunea savarsita pedeapsa inchisorii mai mare de un an, dar care nu depaseste 5 ani.

ce legatura are prescriptia raspunderii penale? Omul are o condamnare...
#-o
Asa cum s-a raspuns 8 ani