Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... certificat nastere copil
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

certificat nastere copil

Buna seara.Sunt singura in Spania,voi naste aici in 1 sau 2 saptamani si tatal nu poate veni sa-l recunoasca(nu suntem casatoriti).Este mai bine sa raman sa-i fac certificatul de nastere la copil in Spania si sa-l treaca tatal pe numele lui in tara sau sa-i facem certificatul in Romania tinand cont ca e nascut in Spania si pe actul spaniol e pe doar pe numele meu?Care procedura dureaza mai mult,pentru ca as vrea sa merg in tara cat mai repede.
~ Conținut șters la cerere ~
nu va grabiti . faceti acest lucru in Spania astfel, copilul dobindind cetatenie spaniola , iar cind veniti in tara , cu actul respectiv , mergeti sa faceti aceasta si n tara ,copilul dobindind astfel , dubla cetatenie.succes
Nasteti in Spania,dupa care solicitati inscrierea certificatului fie la ambasada sau consulat sau transcrierea in Romania la ultimul loc de domiciliu.Concubinul poate recunoaste copilul in Romania dupa transcrierea certificatului .
diana1sefa a scris:

nu va grabiti . faceti acest lucru in Spania astfel, copilul dobindind cetatenie spaniola , iar cind veniti in tara , cu actul respectiv , mergeti sa faceti aceasta si n tara ,copilul dobindind astfel , dubla cetatenie.succes

Trebuie sa va contrazic.Copilul nascut in Spania nu dobandeste cetatenie spaniola.El ,copilul ,are cetatenia mamei,adica romana.Daca mama are dubla cetatenie are si copilul,daca nu este un simplu cetatean roman nascut in Spania.Atat!
si atunci daca nu dobandeste cetatenia spaniola cum i se poate face certificat de nastere in Spania?? i cam ilogic de spuneti d-le "filozoful".
eu una nu stiu concret daca copilul va avea dubla cetatenie sau nu dar...ma gandesc logic...atunci cand nasti intr-o tara e normal ca tara respectiva sa-l reconoasca de cetatean din moment ce s-a nascut colo, dar...poate legile sunt altele..etc. etc. oricum eu gandesc ca nu e logic ca un copil sa se nasca intr-o anumita tara si sa nu ia cetatenia respectiva...:O...parerea mea.