Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... certificat nastere copil
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

certificat nastere copil

Buna seara.Sunt singura in Spania,voi naste aici in 1 sau 2 saptamani si tatal nu poate veni sa-l recunoasca(nu suntem casatoriti).Este mai bine sa raman sa-i fac certificatul de nastere la copil in Spania si sa-l treaca tatal pe numele lui in tara sau sa-i facem certificatul in Romania tinand cont ca e nascut in Spania si pe actul spaniol e pe doar pe numele meu?Care procedura dureaza mai mult,pentru ca as vrea sa merg in tara cat mai repede.
nu este un confict de norme juridice international atit de greu de solutionat , de aceea a m sa revizuiesc inca o data dupa multi ani jurisprudenta in materie.=D>
La nastere copilul nu primeste cetatenie spaniola, ci pe cea a mamei.
Pentru documentele necesare pentru inscrierea certif. de nastere spaniol şi obtinerea unui certif. de nastere romanesc, vedeti aici:
[ link extern ]
Marcel Mihalache, Avocat