Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Nelamurire cauciucuri - pot fi sanctionat?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Nelamurire cauciucuri - pot fi sanctionat?

daca in talonul masinii am trecut 165*65*R14

1. daca am cauciucuri de vara ce scrie in talon, dar sa zic 2 buc su Pirelli si 2 buc sunt Michelini(alte profile, dar cauciucuri ok) pot fi sanctionat.....?

2. daca am pus pe masina 175*65*R14 ce sanctiune imi poate fi aplicata.....?
1-Norma in vigoare nu prevede sanctionarea in cazul detinerii de cauciucuri omologate ,dar distincte pe fata si spate
2-Constatarea si consemnarea existentei de cauciucuri alte dimensiuni fata de cele mentionate in talon,conduce la incheierea de PV cu aplicarea de sanctiuni pecuniare ,sau si directionare catre RAR
Nu cred ca va fi un impediment ca ati montat acele cauciucuri avand in vedere ca pe certificatul de inmatriculare dar si in cartea de identitate a vehiculului sunt trecute doua valori admise pentru anvelope.