Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... semnatura si stampila de la asociatie privata de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

semnatura si stampila de la asociatie privata de locatari(sector 2)

anul trecut am radiat masina care era pe numele meu am luat alta care am inscris-o pe numele sotului adresa este aceeasi.
am platit locul de parcare la posta pe numele meu( nu al sotului )
pe anul in curs
am fost la adp si trebuie sa reinoiasca contractul si mai trebuie o alta cerere noua care trebuie depusa tot la adp (cerere pe numele sotului) care trebuie semnata si stampilata de asociatia de locatari.
presedintele blocului detine stampila dar acesta nu vrea sa puna stampila si sa
semneze.(exista o singura stampila )#-o
daca nu depun acea cerere pana la 31 martie este posibil ca sa i-mi ia locul de parcare ?sunt si alte cereri depuse din bloc
mentionez inca odata ca masina care era pe numele meu este radiata iar cea noua este pe numele sotului iar locul de parcare este platit
cum pot sa rezolv cu presedintele blocului sa i-mi puna stampila ?
daca locul este platit poate sa il revendice altcineva ?
daca se poate puteti sa i-mi raspundeti cat mai repede posibil?
va multumesc!
daca ati platit pe tot anul in curs nu aveti de ce sa va faceti griji.
pe autorizatia aceea pe care ati primit-o de la primarie este scris numarul masinii si perioada pentru care este valabila autorizatia pentru parcare.
numai dvs puteti sa faceti reclamatie daca altcineva parcheaza in locul dvs.
eu cred ca nu aveti altceva de facut decat sa mergeti la primarie si sa cereti preschimbarea numarului masinii deoarece prima cerere a fost facuta in contul apartamentului in care locuiti atat dvs cat si sotul.
mai mult parcarea este platita pentru tot anul acesta si daca nu intreprindeti nimic asa va si ramane.
1-Nu este prevazut in norme numarul de stampile,dar pentru a se indeparta posibilitatea utilizarii mai multor stampile si disiparea responsabilitatii celor care le folosesc de regula ,intr-o asociatie de proprietari se foloseste 1 bucata stampila,care este prevazut sa fie detinuta de catre presedintele de asociatie
2-Nu puteti obliga presedintele sa puna stampila,impotriva intereselor sale
3-Legal daca spatiul cu destinatia de parcare auto este achitat si este emisa autorizatie de concesionare,perioada achitata,nu poate fi utilizata decat de titular sau persoanele acceptate de acesta
4-Nu uitati ca traim in Romania unde totul este posibil,inclusiv ca spatiul concesionat si achitat de unii sa fie utilizat de catre altii
Nu ati precizat motivatia presedintelui asociatiei.

Din prezentarea dvs. rezulta ca presedintele asociatiei comite un abuz, in conditiile in care indeplineste o formalitate. Probabil intentioneaza ca locul dvs. de parcare sa revina altui proprietar aflat in gratiile presedintelui.

Chiar daca ati depune o cerere adresata presedintelui, legea ii permite sa va raspunda dupa termenul de 31.03.2011.

Din pacate va ramane actiunea in instanta prin care sa ii solicitati contravaloarea parcarii masinii dvs. intr-o parcare cu plata si suspusa riscului de furt.
vasiliu ruxandra spune:
''am fost la adp si trebuie sa reinoiasca contractul si mai trebuie o alta cerere noua care trebuie depusa tot la adp (cerere pe numele sotului) care trebuie semnata si stampilata de asociatia de locatari.''

de ce aveti nevoie de aprobarea asociatiei???
in resita iti trebuie copie CI cu domiciliul unde iti platesti parcarea. e domeniul public, nu al asociatiei

valitinu, utilizator
valitinu a scris:

de ce aveti nevoie de aprobarea asociatiei???

Normele pentru eliberarea autorizatiei de concesionare spatiu cu destinatia de parcare,prevad si oblogativitatea ca titularul sa prezinte acordul asumat de catre presedintele de asociatie prin semnatura personala si stampila asociatiei