Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

Buna seara! cu 1 luna in urma tatal meu a decedat, nu exista testament,mentionez ca am un frate si mama, ma intereseaza daca nu se face succesiunea in cele 6 luni bunurile ii revin mamei?Multumesc!
in termen de 6 luni de la deces trebuie sa va exprimati obtiunea succesorala in fata unui notra.. ca acceptati mostenirea, ca renuntati la ea, ca o acceptati sub beneficiu de inventar.
apoi , puteti dezbate succesiunea oricand. daca trec insa 2 ani pana sa finalizati, veti plati impozit
in primul rand condoleante.
in cele 6 luni trebuie sa optati daca acceptati sau nu succesiunea.
dezbaterea se poate face oricand, recomandat este sa nu treaca mai mult de 2 ani de la data decesului defunctului intrucat va trebui sa achitatiimpozit catre stat in cuantum de 1% din valoarea masei succesorale.
vocatie succesorala au atat cei doi descendenti ai defunctului cat si sotia supravietuitoare.
important este sa dati declaratie de acceptare a succesiunii , la notar in termen de 6 luni de la data decesului defunctului .
sotia supravietuitoare poate culege intreaga masa succesorala doar in situatia in care ceilalti succesori renunta la dreptul de a succede sau , in mod fraudulos se declara unica mostenitoare a defunctului .