Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pot sa ies la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pot sa ies la pensie?

Buna ziua. Am lucat intr-o intreprindere de la data de 06.05.1980 pana la 01.02.1990 si de la 24.06.1990 pana la 05.06.2002 .Pe perioada 06.05.1980-01.02.1990 am fost incadrata in grupa I de munca , activitate care se regaseste la pozitia 51 din anexa nr.2 la legea 263/2010 privind incadrarea unor locuri de munca in conditii speciale. I n perioada 24.06.1990 -05.06.2002 am beneficiat de spor de conditii grele de munca potrivit legii.57/1974.Cum se calculeaza conform noii legi acesta perioada ? Cata vechime imi trebuie sa ies la 50de ani la pensie pe care i-am implinit pe 30.03.2011.Multumesc anticipat.
activitate care se regaseste la pozitia 51 din anexa nr.2 la legea 263/2010 privind incadrarea unor locuri de munca in conditii speciale

Specificati daca este indeplinita si a doua conditie, unitatea la care ati lucrat sa se regaseasca in anexa 3 la legea 263/2010.
Daca nu se regaseste veti fi incadrata la conditii deosebite.
ContSters42179, utilizator
Societatea se re gaseste la pozitia 73 din anexa nr.3 la LEgea 263/2010.
Varsta standard este de 62 de ani cu un stagiu complet (vechime) de 32 ani si o luna. Din calculele mele obtineti o reducere a varstei standard cu 6 ani si 6 luni.
La art. 55 sunt 2 tabele. Ma incadrez la cel cu conditii speciale? Si daca da la ce pozitie? Cum s-au obtinut cei 6 ani si cele 6 luni? Daca se poate sa-mi explicati pe scurt rationamentul dumneavoastra v-as fi foarte recunoscatoare. Multumesc anticipat.
Pentru cei 9 ani 8 luni si 25 zile lucrati in conditii speciale, tabel 2, la 9 ani reducere 4 ani si 6 luni.
Pentru cei 11 ani si 11 luni conditii deosebite (daca aveti adeverinta sporul nefiind edificator), tabel 1 la 10 ani reducere 2 ani.
Conform art. 60 de cumuleaza reducerile rezultand 6 ani si 6 luni.