Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Modificare legea pensiilor 2013 - grupa I de munca ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Modificare legea pensiilor 2013 - grupa I de munca dupa 2001

Buna ziua,

Anul acesta fac 50 ani, am 30 de ani lucrati din care 18 ani de gr1 acumulati din 1983 pana in 2001. Sunt femeie deci ar trebui sa ies la pensie la 63 ani.
Cu noile modificari este posibil sa recuperez anii de grupa 1 pierduti dupa 2001, si sa ies la pensie la 50 ani? Daca eu as avea 26 de ani de gr1 ar insemna alti 13ani exact cat imi trebuie de la 63 la 50 de ani pt a iesi la pensie. Gresesc?
Exista in noua lege din 2013 si redarea categoriei dupa 2001?
Va multumesc!
Daca anii de grupa(18)sunt in procent de 100%:
-Aduc o perioada suplimentara la vechimea in munca de 9 ani(6 luni la 1 an).
-O reducere cu 4 ani a verstei standard de pensionare.Varsta standard este in functie de luna si anul nasteii.Pentru femei nascute in 1963,varsta standard este intre 62 de ani si 3 luni si 62 de ani si 7 luni.

Daca ati avea 26 de ani in grupa I-a in procent de 100%:
Perioada suplimetara la vechimea in munca ar fi de 13 ani(6 luni la 1 an).
Reducerea ar fi de 6 ani din varsta standard.

Urmariti acest subiect:

www.avocatnet.ro/content/for...
Sunt nascuta pe 2/11/63, am 30 de ani de munca impliniti si 18 ani de categ 1 impliniti. Cand pot iesi la pensie?
Conform prevederilor din actuala lege a pensiilor, femeia nascuta in 11/63 iese la pensie in 05/2026 la varsta de 62 de ani si 6 luni cu un stagiu complet de cotizare de 33 de ani si 4 luni.
Pentru 18 ani de grupa a I-a primiti o reducere de 4 ani, si va puteti pensiona in data de 2/05/2022 la varsta de 58/6 ani.
Pentru ceea ce urmeaza sa se intample urmariti lincul indicat si de domnul Carp Mircea:
www.avocatnet.ro/content/for...
De ce doar 4 ani reducere si nu 9 , nu este 6 luni la fiecare an de gr 1?
Legea 263/2010

Art. 158
(1) Perioadele de vechime in munca realizate in grupele I si a II-a de munca pana la data de 1 aprilie 2001 constituie stagiu de cotizare in conditii deosebite, in vederea reducerii varstelor de pensionare, cu exceptia celor realizate in activitatile care, conform prevederilor art. 30 alin. (1), sunt incadrate in conditii speciale.

Art. 55
(1) Persoanele care au realizat stagiul complet de cotizare au dreptul la pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstelor standard de pensionare, dupa cum urmeaza:
a) conform tabelului nr. 1, in situatia persoanelor care au realizat stagii de cotizare in conditii deosebite de munca;
Tabelul nr. 1

Stagiul de cotizare Reducerea varstei standard de pensionare cu:
realizat in conditii Ani Luni
deosebite
(ani impliniti)

18 4 —