Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... acordare pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

acordare pensie anticipata

A fost corecta acordarea anilor de grupa si reducerea varstei de pensionare ??? ( varsta pensionarii 60 ani, varsta standard de pensionare de 65 de ani, varsta de pesnionare pt limita de varsta 62 ani si nr lunilor de anticipare 24 )))

- Nascut in 1952, cu stagiu total de cotizare 48 ani , 7 luni 18 zile din care 25 de ani si 11 luni in conditii normale de munca , 15 ani 2 luni in gr 1 ( legea 3/1977)in procent de 50% , stagiu aferent grupa condtii de munca 7ani si 6 luni
Care este intrebarea dumneavoastra?
Daca au fost calculati corect anii de grupa si anii de la reducerea varstei de pensionare ?
Conform deciziei de pensionare mi s-au calculat la varsta standard de 65 de ani o reducere de 3 ani pt gr de munca ( 15 ani , 2 luni si 17 zile in gr 1) stagiul aferent grupei conform legii 263/2010 este de 7 ani si 6 luni !
Vi s-a acordat mai mult.

15 ani si 2 luni in procent de 50% inseamna 7 ani si 7 luni in procent de 100%.

Pentru 7 ani si 7 luni in procent de 100% se acorda:

-O perioada suplimentara la vechimea in munca de 3 ani 6 luni.
-O reducere a vastei standard(65)de pensionare cu 1 an.

Pensia trebuie sa fie anticipata fara penalizare,depasindu-se stagiul complet(35)cu peste 8 ani.
1. In decizia de pensionare este bine cum s-a redus varsta standard de pensionare cu 3 ani, asa cum spune Legea 263/2010, art.55, lit.a), tabelul 1.

2. Dvs. v-ati uitat la Legea 263/2010, art.55, lit.b), tabelul 2, unde se vorbeste de conditii speciale de munca nu de grupa I de munca.

3. Iata ce spune Legea 263/2010:

Art. 158
(1) Perioadele de vechime in munca realizate in grupele I si a II-a de munca pana la data de 1 aprilie 2001 constituie stagiu de cotizare in conditii deosebite, in vederea reducerii varstelor de pensionare, cu exceptia celor realizate in activitatile care, conform prevederilor art.30,alin.(1), sunt incadrate in conditii speciale.