Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Modificare legea pensiilor 2013 - grupa I de munca ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Modificare legea pensiilor 2013 - grupa I de munca dupa 2001

Buna ziua,

Anul acesta fac 50 ani, am 30 de ani lucrati din care 18 ani de gr1 acumulati din 1983 pana in 2001. Sunt femeie deci ar trebui sa ies la pensie la 63 ani.
Cu noile modificari este posibil sa recuperez anii de grupa 1 pierduti dupa 2001, si sa ies la pensie la 50 ani? Daca eu as avea 26 de ani de gr1 ar insemna alti 13ani exact cat imi trebuie de la 63 la 50 de ani pt a iesi la pensie. Gresesc?
Exista in noua lege din 2013 si redarea categoriei dupa 2001?
Va multumesc!
Va multumesc mult!n Totusi o ultima intrebare : se va schimba ceva in ceea ce priveste anii de gr 1 odata cu modificarile aduse legii in 2013? Este posibila recunoasterea anilor de gr 1 si dupa 2001 odata cu modificarea legii?
Singura modificare privind grupa I-a de munca,este cea asteptata aici:

www.avocatnet.ro/content/for...

Asadar,cititi si urmariti acest topic.
Buna seara,

Daca
-anii lucrati in grupa I sunt 100% ,
- unitatea are aviz de conditii speciale, se regaseste in anexele 2 si 3 din Legea 263/2010
[ link extern ] ,
- aveti adeverinta pentru grupa I conform anexei 12 , art.123 alin 2 din Normele de aplicare a Legii 263/2010- adica HG 257/2011 , [ link extern ] ,

-atunci la 18 ani grupa I aveti reducere 9 ani, conform art 158(1) din Legea 263/2010.

Am o intrebare va rog daca puteti sa ma ajutati.
Am lucrati 17 ani si 9 luni in "alte conditii", conform tabel 2 din legea 263 pentru cei 17 ani pot sa reduc din varsta standard de pensionare 8 ani si 6 luni, intrebarea mea este daca pot sa valorific si celelalte 9 luni printr-o reducere fractionata adica daca mai pot sa scad pentru cele 9 luni inca 4 luni si jumatate sau se iau in calcul numai anii intregi?

1. Daca va uitati bine in tabelul respectiv acolo scrie: "Stagiul de cotizare realizat in conditii speciale (ani impliniti)".

2. Deci tot ce este intre 17-18 ani intra la 17 ani.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane