Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii contributie cass
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

contributie cass

un expert contabil autorizat inregistrat la directia de finante care nu a realizat venituri pana la aceasta data dar urmeaza sa incaseze cv unei expertize in valoare de 600 lei si probabil ca nu va mai realiza alte venituri pana la sfarsitul anului, este obligat sa plateasca la Casa de Asigurari de Sanatate cota aferenta unui salariu minim pe economie lunar? sau exista o limita minima a veniturilor? si care este legea sau ordonanta care reglementeaza acest lucru.
Sub ce forma sunteti inregistrat la finante?PFA?Pe baza declaratiei estimative (220) trebuie sa platiti pentru anul 2011.In momentul depunerii declaratiei 200 in anul 2012 o sa regularizati contributia la sanatate.
Declaratia de asigurare la Casa de sanatate trebuia depusa pana la 15.03.2011.
Legea 95/2006 art. 257 alin 2 lit. b.

ART. 257 din Legea 95/2006
(2) Contributia lunara a persoanei asigurate se stabileste sub forma unei cote de 5,5%**) 5,5%***), care se aplica asupra:
b) veniturilor impozabile realizate de persoane care desfasoara activitati independente care se supun impozitului pe venit; daca acest venit este singurul asupra caruia se calculeaza contributia, aceasta nu poate fi mai mica decat cea calculata la un salariu de baza minim brut pe tara, lunar;