Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Instructor auto, profesor de legislatie rutiera
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Instructor auto, profesor de legislatie rutiera

In ce conditii poate sa-si desfasoare activitatea un instructor auto, respectiv profesor de legislatie rutiera?
- este necesar sa fie angajat al unei scoli de soferi sau poate activa independent ?
- daca poate activa independent, ce conditii trebuie sa indeplineasca?
- un pensionar gr.III de invaliditate poate fi angajat pentru a presta cele doua activitati mentionate mai sus?
Un pensionar de invaliditate gradul III poate fi angajat sa desfasoare astfel de activitati.

Un instructor auto, respectiv profesor de legislatie rutiera poate fi angajatul acelei scoli de soferi. Stiu ca pentru autorizarea scolii de soferi se cerea si contractul individual de munca pentru instructorii de conducere auto si profesorii de legislatie.
freeelis a scris:

Un pensionar de invaliditate gradul III poate fi angajat sa desfasoare astfel de activitati.

Un instructor auto, respectiv profesor de legislatie rutiera poate fi angajatul acelei scoli de soferi. Stiu ca pentru autorizarea scolii de soferi se cerea si contractul individual de munca pentru instructorii de conducere auto si profesorii de legislatie.

...sau cum scriem de dragul de a scrie(?!)...
Instructorul auto si Profesorul de legislatie au de depasit un examen medical anual (plus unul psihologic la implinirea varstei de 45 ani)...cum poate un pensionar grad III sa fie declarat apt medical ?:P
@sorinaga...vis-a-vis de ''independent'' vezi [ link extern ]