Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Citatie la Politie-ridicola
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Citatie la Politie-ridicola

Am fost citat la Politie, printr-o asa zisa "citatie" in care nu se precede nici macar cauza pentru care sunt citat(ceea ce stiu ca e obligatoriu), numele mi-e scris gresit,...sa ma prezint??? Vreau raspuns urgent!
In aceasta situatie, nici nu e sigur ca citatia vi se adreseaza. Dar nu au ales si varianta telefonului?? pentru a intelege mai bine despre ce este vorba.

In cazul in care va edificati, e bine sa va prezentati, amenda e de la 500-5000 lei, cam mare...
DA. Este bine sa va prezentati chiar in aceste conditii pt a clarifica situatia
Am inteles, dar sunt numit contravenient, si probabil ma cheama, pentru tulburarea linistii publice in urma unui chef din camin...au mai fost chemati si alti colegi...carora li s-a dat amenda de 500 Ron.

Nu trebuia macar sa fim avertizati, intai, pentru ca Politia a fost acolo, noaptea la chef...se poate sa ni se dea asa, amenda?
Si ce pot face? Ma gandeam sa depun o plangere impotriva contraventiei, daca va fi dispusa, la judecatorie, pentru ca nu-s asa vinovat, cum spun ei, doar ca politistii fac si ei asa incat sa aiba activitate...
Dupa comunicarea procesului-verbal de sanctionare contraventionala , il puteti contesta la judecatorie.
Si va trebui sa audiati si martori pt a infirma cele consemnate in procesul verbal de contraventie.
Daca nu e scris numele corect in citatie mai bine nu mergeti la politie.
Va mai poate cita.