Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concedii medicale
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concedii medicale

Poate acorda medicul de familie un concediu medical dupa medicul specialist (fie din spital sau din ambulator de specialitate)?
Buna ziua

In conditiile in care la externarea din spital medicul specialist acorda un numar de 21 de zile de concediu medical , iar pacientul mai are nevoie dupa acesata perioada de ingrijiri medicale, medicul de familie poate sa i acorde un concediu medical de 7 zile
conform art 30alin 4 din normele de aplicare ale OUG 158 / 2006
(4) După expirarea concediului medical acordat la ieşirea din spital, în cazul în care starea sănătăţii pacientului nu permite reluarea activităţii, medicul de familie, pe baza scrisorii medicale eliberate de medicul curant din spital, poate prelungi concediul medical cu maximum 7 zile calendaristice pentru aceeaşi afecţiune, urmând ca, în cazul menţinerii incapacităţii temporare de muncă, să trimită pacientul la medicul din ambulatoriul de specialitate
Va multumesc!