Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cercetare disciplinara - studiu de caz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cercetare disciplinara - studiu de caz

Un salariat refuza sarcina de munca (ex: refuza sa se deplaseze la santier, data fiind distanta fata de localitatea de domiciliu).
1. Conform art. 267 (1), poate primi doar avertisment scris?
2. Daca refuza in continuarea deplasarea, nu mai poate fi sanctionat (art. 265. (20......???)
3.Ce sanctiune poate primi salariatul (trebuie luate in ordinea celor precizate la art.264..sau, in functie de gravitate, se poate alege una din ele.....??)
Multumesc.

Este obligatorie suspendarea CIM pe durata cercetarii disciplinare prealabile?
Multumesc.
pacepa_2001, utilizator
Salariatul respectiv poate primi orice sanctiune prevazuta de Codul Muncii ... nu este necesar sa le luati pe rand.
Este obligatorie suspendarea CIM pe durata cercetarii disciplinare prealabile?
Multumesc.

Nu este obligatorie dar daca tot nu lucreaza, refuza prezentarea la santier atunci puteti suspenda, macar pe aceea perioada nu mia trebuie sa l platiti, doar in cazul in care va fi scos nevinovat in cadrul cercetarii disciplinare.