Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salar de incadrare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salar de incadrare

Buna ziua

Sal. min. 670 / anul 2011 ?

1. muncitori:
- necalificaţi = 1 – muncitori necalificaţi şi ucenici
- calificaţi = 1,2 - lucrători servicii şi comerţ, lucrători din agricultură, silvicultură şi pescuit,

2. personal administrativ încadrat în funcţii pentru care condiţia de pregătire este:
- liceală = 1,2 - funcţionari administrativi, de birou, contabilitate, secretari, op. calc, casieri
- postliceală = 1,25 - postliceal de contabilitate primară

3. personal de specialitate încadrat pe funcţii pentru care condiţia de pregătire este:
- şcoala de maiştri = 1,3 - tehnicieni, maiştri şi asimilaţi
- studii superioare de scurtă durată = 1,5 - colegiu, subingineri

4. personal încadrat pentru funcţii pentru care condiţia de pregătire este cea de:
- studii superioare = 2 - ingineri, economisti., jurişti, profesori

Intrebarea mea este daca sunt buni coeficientii acestia pentru 2011?

Dar daca un contabil este angajat la o firma cu studii liceale (adica sal 670*1.2=804.00 lei) are dreptul de a semna bilantul?

Sau numai un contabil sef, economist sau director economic cu studii superioare are acest drept (adica sal 670*2= 1340.00 lei)?

Multumesc anticipat!
1. Coeficientii sunt valabili daca sunt luati dintr-un Contract colectiv valabil; cel national nu mai este valabil.
2. Pentru a putea semna bilantul contabilul trebuie sa aibe studii superioare economice si functie de contabil-sef, director economic, etc.