Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... primarul nereales
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

primarul nereales

Daca primarul nu a mai fost reales si nu are loc de munca are dreptul de a primi o indemnizatie pe o perioada de 3 luni(asa am auzit).
Va rog sa-mi confirmati sau nu. Multumesc.
ART. 17 din LEGEA Nr. 76 din 16 ianuarie 2002
privind sistemul asigurărilor pentru şomaj şi stimularea ocupării forţei de muncă:

(1) În vederea stabilirii dreptului de indemnizaţie de şomaj, şomerii prevăzuţi la art. 16 lit. a) sunt persoanele care se pot găsi în una dintre următoarele situaţii:
a) le-a încetat contractul individual de muncă sau contractul de muncă temporară din motive neimputabile lor;
b) le-au încetat raporturile de serviciu din motive neimputabile lor;
c) le-a încetat mandatul pentru care au fost numiţi sau aleşi, dacă anterior nu au fost încadraţi în muncă sau dacă reluarea activităţii nu mai este posibilă din cauza încetării definitive a activităţii angajatorului;
ART. 19
În sistemul asigurărilor pentru şomaj sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii:
a) persoanele care desfăşoară activităţi pe bază de contract individual de muncă sau pe bază de contract de muncă temporară, în condiţiile legii, cu excepţia persoanelor care au calitatea de pensionari;
b) funcţionarii publici şi alte persoane care desfăşoară activităţi pe baza actului de numire;
c) persoanele care îşi desfăşoară activitatea în funcţii elective sau care sunt numite în cadrul autorităţii executive, legislative ori judecătoreşti, pe durata mandatului;
ART. 38
(1) Indemnizaţia de şomaj se acordă persoanelor prevăzute la art. 17, la cerere, după caz, de la data:
a) încetării contractului individual de muncă sau a contractului de muncă temporară;
b) încetării raporturilor de serviciu;
c) încetării mandatului pentru care au fost numite sau alese;
ART. 39
(1) Indemnizaţia de şomaj se acordă şomerilor prevăzuţi la art. 17 alin. (1), pe perioade stabilite diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, după cum urmează:
a) 6 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin un an;
b) 9 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;
c) 12 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 10 ani.
Contractul individual de muncă este suspendat de drept în cazul exercitarii unei funcţii în cadrul unei autorităţi executive, legislative ori judecătoreşti, pe toată durata mandatului, dacă legea nu prevede altfel.
La terminarea mandatului, persoana isi poate relua activitatea la vechiul loc de munca.

Potrivit dispozitiilor Legii nr.76/2002, in cazul in care reluarea activitatii nu mai este posibila sau daca nu au fost angajati anterior alegerii lor in functii elective, la incetarea mandatului persoana respectiva va beneficia de indemnizatia de somaj.