avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 566 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata partiala

Sunt femeie si am data nasterii:03.01.1956
Stagiul de cotizare la aceasta data:29 ani si 8 luni,din care: activitate in grupa a II-a in perioada 01.07.1990-01.07.1998 si 1 1/2 luni somaj in 2010.
As dori sa stiu cand pot solicita pensionare partiala anticipata si ce procent de penalizare mi se va aplica?
Multumesc anticipat pt.raspuns!
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 11:12, 8 Aprilie 2011
Va puteti pensiona la limita de virsta dupa anul 2016 luna Mai la virsta standard de pensionare de 60 ani si 4 luni daca indepliniti conditia stagiului minim de cotizare de 15 ani. Stagiul complet de cotizare este de 30 ani si 4 luni.*

Va puteti pensiona anticipatat dupa anul 2011 luna Mai la virsta de 55 ani si 4 luni daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 38 ani si 4 luni.*

Va puteti pensiona anticipatat partial dupa anul 2011 luna Mai la virsta de 55 ani si 4 luni daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 30 ani si 4 luni.*

HG nr. 257/2011 - aprobarea Normelor de aplicare a prevederilor Legii nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice prevede:

Art. 53. — (1) Prin sintagma luni de anticipare se intelege perioada cuprinsa intre data acordarii pensiei anticipate sau a pensiei anticipate partiale si data implinirii varstei standard de pensionare prevazuta in anexa nr. 5 ori, dupa caz, in anexa nr. 6 la lege sau, dupa caz, data implinirii varstei standard reduse potrivit legii.
(2) Procentul de diminuare, in cazul pensiei anticipate partiale, prevazut la art. 65 alin. (4) din lege, se determina prin inmultirea numarului de luni de anticipare cu 0,75%. Fractiunile de luna se intregesc la luna.(3) Diminuarea stabilita potrivit alin. (2) se mentine pana la data indeplinirii conditiilor privind varsta standard de pensionare sau varsta standard redusa, potrivit prevederilor legale.
Art. 54. — (1) Persoanele care indeplinesc conditiile prevazute la art. 65 alin. (5) din lege pot solicita pensia anticipata partiala, fara penalizare, cu cel mult 2 ani inaintea implinirii varstei standard de pensionare prevazute in anexa nr. 5 sau, dupa caz, in anexa nr. 6 la lege.
(2) Pentru a beneficia de pensie anticipata partiala, cu reducerea varstei standard prevazute la alin. (1), persoanele
trebuie sa indeplineasca si celelalte conditii prevazute de lege pentru inscrierea la aceasta pensie.
Ultima modificare: Vineri, 8 Aprilie 2011
Loredana Puscasu,
Nu am inteles daca la aceasta data indeplinesc conditia de stagiul copmlet de cotizare.
Ati realizat stagiul complet de cotizare de 30 de ani si 4 luni, in mai puteti sa solicitati pensie anticipata partiala.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare la 54 de ani noemipopa noemipopa buna ziua! mama mea este nascuta in 20 august 1958 si are lucrati 32 de ani in zona BAIA MARE. intrebarea mea este daca poate cere pensionare anticipata? ... (vezi toată discuția)
Posibilitatea pensionarii anticipate jigan56 jigan56 Buna ziua, Data nasterii este in 08.12.1956, am 31 de ani si 7 luni, vechime neintrerupta in munca. Pot iesi in pensie anticipata partiala si cu ce penalizare ... (vezi toată discuția)
La ce varsta pot iesi la pensie anticipat partiala vlad george vlad george sint nascut pe data de 1-08-1952 incadrat la munca in anul 1971 si muncesc si in prezent,cu o singura intrerupere,cind am efectuat stagiul militar. am lucrat ... (vezi toată discuția)