Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Omitere inregistrare CIM in revisal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Omitere inregistrare CIM in revisal

Dintr-o eroare nu s-a verificat transmiterea si acum am descoperit ca o pers incadrata in munca in ian nu a fost transmisa inreg la ITM, a fost inreg numai in Revisal firma.
Ce se intampla daca trimitem acum
Multumesc
In cel mai fericit caz va poate da un avertisment,,,,daca nu o sactiune mai grava "contraventie". Aveati obligatia ca in termen de 20 zile dela incheierea CIM cu angajatul sa trasmiteti la ITM toate elementele privind angajarea persoanei respective prin posta electronica.
Mergeti la ITM si vedeti cum ii induplicati sa va pasuiasca.. Sau ar mai fi o cale; Faceti un nou CIM cu persoana respectiva, dar exista poate state de plata,,,vedeti cum o rezolvati...!!!:((
si eu am intarziat cu transmiterea revisalului din motive obiective insa nu s-a autosesizat nimeni sa ne amendeze. deocamdata!
Manole Dumitru a scris:

In cel mai fericit caz va poate da un avertisment,,,,daca nu o sactiune mai grava "contraventie". Aveati obligatia ca in termen de 20 zile dela incheierea CIM cu angajatul sa trasmiteti la ITM toate elementele privind angajarea persoanei respective prin posta electronica.
Mergeti la ITM si vedeti cum ii induplicati sa va pasuiasca.. Sau ar mai fi o cale; Faceti un nou CIM cu persoana respectiva, dar exista poate state de plata,,,vedeti cum o rezolvati...!!!:((

De la 01.01.2011 nu se mai depun documente la ITM.

HG 161/2006 modificata de HG 37/2010 prevede la Art. 4 (1) Angajatorii au obligatia de a transmite registrul in forma electronica la inspectoratul teritorial de munca in a carui raza teritoriala isi au sediul sau domiciliul, dupa caz, cel tarziu in ziua lucratoare anterioara inceperii activitatii de catre primul salariat".
ginacoseru a scris:

si eu am intarziat cu transmiterea revisalului din motive obiective insa nu s-a autosesizat nimeni sa ne amendeze. deocamdata!

Numai in cazul unui control al ITM-ului se poate constata netransmiterea in termen ... pana atunci nicio grija in aceasta privinta.