avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 702 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Omitere inregistrare CIM in revisal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Omitere inregistrare CIM in revisal

Dintr-o eroare nu s-a verificat transmiterea si acum am descoperit ca o pers incadrata in munca in ian nu a fost transmisa inreg la ITM, a fost inreg numai in Revisal firma.
Ce se intampla daca trimitem acum
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:42, 8 Aprilie 2011
In cel mai fericit caz va poate da un avertisment,,,,daca nu o sactiune mai grava "contraventie". Aveati obligatia ca in termen de 20 zile dela incheierea CIM cu angajatul sa trasmiteti la ITM toate elementele privind angajarea persoanei respective prin posta electronica.
Mergeti la ITM si vedeti cum ii induplicati sa va pasuiasca.. Sau ar mai fi o cale; Faceti un nou CIM cu persoana respectiva, dar exista poate state de plata,,,vedeti cum o rezolvati...!!!:((
si eu am intarziat cu transmiterea revisalului din motive obiective insa nu s-a autosesizat nimeni sa ne amendeze. deocamdata!
Manole Dumitru a scris:

In cel mai fericit caz va poate da un avertisment,,,,daca nu o sactiune mai grava "contraventie". Aveati obligatia ca in termen de 20 zile dela incheierea CIM cu angajatul sa trasmiteti la ITM toate elementele privind angajarea persoanei respective prin posta electronica.
Mergeti la ITM si vedeti cum ii induplicati sa va pasuiasca.. Sau ar mai fi o cale; Faceti un nou CIM cu persoana respectiva, dar exista poate state de plata,,,vedeti cum o rezolvati...!!!:((




De la 01.01.2011 nu se mai depun documente la ITM.

HG 161/2006 modificata de HG 37/2010 prevede la Art. 4 (1) Angajatorii au obligatia de a transmite registrul in forma electronica la inspectoratul teritorial de munca in a carui raza teritoriala isi au sediul sau domiciliul, dupa caz, cel tarziu in ziua lucratoare anterioara inceperii activitatii de catre primul salariat".
ginacoseru a scris:

si eu am intarziat cu transmiterea revisalului din motive obiective insa nu s-a autosesizat nimeni sa ne amendeze. deocamdata!


Numai in cazul unui control al ITM-ului se poate constata netransmiterea in termen ... pana atunci nicio grija in aceasta privinta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Transmitere revisal neon butterflies neon butterflies daca cererea de incetare a cim cu acordul partilor este facuta incepand cu data de 30.05.2011, in cat timp trebuie despus revisalul? (vezi toată discuția)
Contract nevizat itm BO BO Am semnat de curand un contract pe perioada nedeterminata.Mi s-a inmanat al 3 lea exemplar semnat de seful firmei si stampilat. Trebuie sa aiba si stampila de ... (vezi toată discuția)
Inregistrare contract munca anastancu anastancu Buna ziua! Acum ceva timp s-a stabilit inregistrarea contractelor individuale de munca cu 1 zi inainte de inceperea efectiva a lucrului. Imi puteti spune ... (vezi toată discuția)