Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... acte necesare in vederea obtinerii acreditarii unui ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

acte necesare in vederea obtinerii acreditarii unui camin de batrani

Care sunt pasii care trebuiesc urmati in vederea obtinerii acreditarii unui camin de batrani? ( caminul este deja construit, trebuie mobilat si dat in functiune)
Centrele rezidenţiale pentru persoanele vârstnice asigură, în regim instituţionalizat, condiţii corespunzătoare de găzduire şi de hrană,
îngrijire personală şi medicală, recuperare şi readaptare, activităţi de
ergoterapie şi de petrecere a timpului liber, asistenţă socială şi
psihologică.
Centrele rezidenţiale pentru persoanele vârstnice asigură găzduirea
persoanelor vârstnice pe o perioadă determinată/nedeterminată, în funcţie de
misiunea centrului şi nevoile individuale ale beneficiarului.
Centrele rezidenţiale pentru persoanele vârstnice pot avea sau nu
personalitate juridică, în conformitate cu prevederile legale în vigoare.
Astfel, ele pot functiona ca si un simplu SRL dar ca si organizatie non profit.
In schimb, indiferent de forma juridica, este necesar ca ele sa raspunda unor standarde minime specifice de calitate.
Aceste standarde minime trebuie sa corespunda unor anumite criterii, prestabilite, in ce priveste o serie intreaga de criterii de organizare şi administrare, resurse umane, îngrijire, găzduire, accesarea serviciilor, recuperare, drepturi şi etică, integrare/reintegrare socială precum si reclamaţii şi protecţie