Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Poate primi pensie de invaliditate si indemnizatie de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Poate primi pensie de invaliditate si indemnizatie de handicap?

Buna

poate o persoana sa aiba pensie de handicap si pensie de boala? adika 2 pensii.

MUltumesc.
1. Pensia de invaliditate (de boala) se plateste de catre Casa de Pensii.
2. Nu exista pensie de handicap, exista indemnizatie pentru persoane cu handicap si acesta se plateste de catre Agentia de Prestatii Sociale.
3. Pensia de invaliditate se poate cumula cu indemnizatia pentru persoane cu handicap.
Buna ziua, imi cer scuze de deranj!

O persoana care beneficiaza de indemnizatia pentru persoane cu handicap, poate beneficia si de pensia de invaliditate? Daca da, va rog sa-mi spuneti unde trebuie sa se prezinte pentru detalii..

Va multumesc anticipat!
pensia de invaliditate se stabileste de catre Comisia de expertiza a capacitatii de munca din cadrul Casei de Pensii in functie de vechimea in munca.

dianami, utilizator
comert a scris:

Buna ziua, imi cer scuze de deranj!

O persoana care beneficiaza de indemnizatia pentru persoane cu handicap, poate beneficia si de pensia de invaliditate? Daca da, va rog sa-mi spuneti unde trebuie sa se prezinte pentru detalii..

Va multumesc anticipat!

1. Cititi mai sus unde aveti un raspuns: "Pensia de invaliditate se poate cumula cu indemnizatia pentru persoane cu handicap".

2. Sa ia legatura cu medicul de familie care il poate trimite la medicul specialist si de aici la Comisia de expertiza de pe langa Casa de Pensii si daca indeplineste conditiile egale poate fi pensionat pentru invaliditate.