Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salarizare.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salarizare.

Legea salarizarii unice se aplica numai la bugetari sau si in domeniul privat ? Ce statut are o societate de gospodarire urbana ( SGU ) , care s-a desprins din primarie, are ca AGA consiliul local, conducerea este numita politic, zice-se ca se autofinanteaza, etc.? Cum se fac angajarile, cum se face salarizarea personalului, e magar, e cal,strut sau camila ? Cand intrebi la "personal" sau la sindicat, se uita toti crucis cu o alura tampa , raspunsurile fiind asemanatoare. Cu stima, NC.
Numai la bugetari.
Nea-Costica a scris:

Legea salarizarii unice se aplica numai la bugetari sau si in domeniul privat ? Ce statut are o societate de gospodarire urbana ( SGU ) , care s-a desprins din primarie, are ca AGA consiliul local, conducerea este numita politic, zice-se ca se autofinanteaza, etc.? Cum se fac angajarile, cum se face salarizarea personalului, e magar, e cal,strut sau camila ? Cand intrebi la "personal" sau la sindicat, se uita toti crucis cu o alura tampa , raspunsurile fiind asemanatoare. Cu stima, NC.

Legea este aplicabila numai in sectorul bugetar , si anume:
a) personalului din autoritati si institutii publice, respectiv Parlamentul, Administratia Prezidentiala, autoritatea judecatoreasca, Guvernul, ministerele, celelalte organe de specialitate ale administratiei publice centrale, autoritati ale administratiei publice locale, alte autoritati publice, autoritati administrative autonome, cat si institutiile din subordinea acestora, finantate integral din bugetul de stat, bugetele locale, bugetul asigurarilor sociale de stat, bugetele fondurilor speciale;
b) personalului din autoritati si institutii publice finantate din venituri proprii si subventii acordate de la bugetul de stat, bugetele locale, bugetul asigurarilor sociale de stat, bugetele fondurilor speciale;
c) personalului din autoritatile si institutiile publice finantate integral din venituri proprii;
d) persoanelor care sunt conducatori ai unor institutii publice in temeiul unui contract, altul decat contractul individual de munca.