avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 955 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Bilant aferent anului 2010
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Bilant aferent anului 2010

Imi puteti spune, va rog, care sunt absolut toate documenele de care este nevoie la depunerea bilantului?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: ContSters110607 , utilizator 01:18, 13 Aprilie 2011
Multumesc.
Am citit, o parte am inteles iar alta mi-a innodat urechile:(( Este prima data cand incerc sa ma descurc singura. Ma ajuta mama, care este contabil, neautorizat si pana acum nu s-a mai ocupat de SRL-uri:(
Sa o luam cu inceputul.

1) Prima data iau pdf-ul acela de pe site-ul de la finante si il completez. Il validez si il listez. Corect? Pentru a fi semnat si stampilat. Mi se genereaza fisierele text pe care le pun pe o discheta. Se depune si ea si bilantul listat, nu?

2)Din textul mai sus amintit am inteles ca mai trebuie: declaratie de confomitate situatii financiare cu art. 30, raportul administratorului (sau raport de gestiune) si propunere distribuire profit. Este corect?
Profitul poate sa ramana nedistribuit? In cazul acesta mai este nevoie de aceasta propunre?

3) Mi-a mai spus cine ceva despre un proces verbal AGA pentru bilant (habar n-am ce-i cu el) si despre muuulte note explicative. Stie cineva daca sunt obligatorii cele mentionate?

4) Adresa de inaintare se mai face?

5)Acestea toate se pun intr-un dosar plic sau cu sina?

6) Cate dosare trebuie sa duc? Unu sau doua? ma gandesc ca ar trebui unu sa ramana si la firma, vizat de finate...

Iertati-mi nestiinta. Incerc sa fac lumina in creierasul meu. Sper sa ma puteti ajuta.
Multumesc anticipat.
Ultima modificare: Duminică, 10 Aprilie 2011
ancalacusta, utilizator
Documente necesare la depunerea bilantului – recapitulare
- adresa inaintare
[ link extern ]
- raport AGA
[ link extern ]
- raport administrator
[ link extern ]
- declaratie administrator
[ link extern ]
- formularul de bilant, listat cu ajutorul aplicatiei
- note explicative – 10 la numar
- raport cenzori (unde este cazul)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bilant contabil an 2012 ilmir1 ilmir1 Va rog daca poate cineva sa ma lamureasca cu ce documente trebuie sa scanez si sa atasez bilantului. Daca se poate sa imi spuneti cit mai explicit caci din ... (vezi toată discuția)
Anexe depunere bilant :am uitat ceva? mmanu mmanu cu bilantul la finante depun: -balanta -copie cui -discheta -formularele de bilant 10,20,30,40 - notele la bilant -adresa de innaintare - raportul de ... (vezi toată discuția)
Note explicative bilant contabil ilmir1 ilmir1 Ma poate ajuta cineva cu niste modele pt notele explicative la bilant (vezi toată discuția)