Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general TICHETE CADOU
Discuție deschisă în Contabilitate în general

TICHETE CADOU

DACA AM ANGAJATI NUMAI BARBATI, FARA COPII, POT SA LE ACORD TICHETE CADOU DE PASTE
temei legal :
(3) Avantajele, cu excepţia celor prevăzute la alin. (4), primite în legătură cu o activitate menţionată la alin. (1) şi (2) includ, însă nu sunt limitate la:

h) tichete-cadou acordate potrivit legii.

norme:
70. La stabilirea venitului impozabil se au în vedere şi avantajele primite de persoana fizică, cum ar fi:

i) tichetele cadou acordate potrivit legii, indiferent dacă acestea sunt acordate potrivit destinației și cuantumului prevăzute la art. 55 alin. (4) lit. a) din Codul fiscal.
art 55
(4) Următoarele sume nu sunt incluse în veniturile salariale şi nu sunt impozabile, în înţelesul impozitului pe venit:
a) Cadourile oferite de angajatori în beneficiul copiilor minori ai angajaţilor, cu ocazia Paştelui, zilei de 1 iunie, Crăciunului şi a sărbătorilor similare ale altor culte religioase, precum şi cadourile oferite angajatelor cu ocazia zilei de 8 martie sunt neimpozabile, în măsura în care valoarea cadoului oferit fiecărei persoane, cu orice ocazie din cele de mai sus, nu depăşeşte 150 lei.

Art. 296^15

Excepţii generale

Nu se cuprind în baza lunară a contribuţiilor sociale obligatorii, prevăzută la art. 296 ^4, următoarele:

o) tichetele de masă, tichetele de vacanţă, tichetele cadou şi tichetele de creşă, acordate potrivit legii;
Concluzie : tichetele cadou , oferite sub forma tichetului cadou , se impoziteaza , fiind considerate avantaje , dar asupra lor nu se aplica contributiile sociale .

Daca salariatii ar fi avut copii minori , ati fi putut acorda cadouri in suma de 150 lei pentru fiecare copil , sub forma de bani ,iar suma ar fi fost neimpozabila .

1.Imi spuneti va rog care sunt retinerile de la personal si contributiile angajatorului asupra tichetelor cadou?(doar cas nu se plateste pt aceste tichete?)
2. Nu sunt sigura daca gandesc corect: avantajele pentru copiii minori nu sunt trecute pe statul de plat, si nu se retine nimica, nici impozit nici alte contributii. E corect?
1. Asupra tichetelor cadou acordate angajatilor se aplica numai impozitul de 16%, fara nici o alta contributie sociala .
2. Tichetele cadou acordate pentru copii minori ai angajatilor se impun cu 16% in timp ce daca se acorda o suma de bani , plafonata la 150 lei pentru fiecare copil, atunci acea suma nu este impozabila nici cu impozit nici cu contributii sociale . Acea suma totala acordata trebuie sa se compare cu 2% x fond salarii si este deductibila in acea limita .Ceea ce depaseste este nedeductibil , dar in sensul impozitului pe profit .
Daca acordati tichete cadou este ca si cum ati acorda salariu brut. Adica le acordati tichete cadou comandati tichetele, platiti comisionul la societatea care emite tichetele si dupa aceia cumulati valoarea tichetelor in salariul brut din luna respectiva. Deci este exact ca si cum le-ati da o prima inclusa in salariu Conform OG 58/2010

Mai multe detalii mai jos

Normele metodologice pentru aplicarea art. 55 alin. (3) astfel cum au fost completate prin Hotararea Guvernului nr. 791/2010 vin sa precizeze, la pct. 70 lit. i), ca la stabilirea venitului impozabil se au in vedere si tichetele cadou indiferent daca acestea sunt acordate potrivit destinatiilor si cuantumului prevazute de art. 55 alin. (4) lit. a) din Codul fiscal. Indiferent daca aceste tichete cadou se vor acorda pe destinatiile si in cuantumul prevazut de art. 55 alin. (4) lit. a) din Codul fiscal, respectiv in beneficiul copiilor minori ai angajatilor, cu ocazia Pastelui, zilei de 1 iunie, Craciunului si a sarbatorilor similare ale altor culte religioase, precum si in beneficiul angajatelor cu ocazia zilei de 8 martie, in masura in care valoarea cadoului oferit fiecarei persoane, cu orice ocazie din cele de mai sus, nu depaseste 150 lei, vor fi tratate ca avantaje in natura.

Prin urmare, chiar acordate pe destinatiile prevazute la art. 55 alin. (3) lit. a) din Codul fiscal si in limita a 150 lei, sau in cuantum superior, vor fi considerate avantaje impozabile, si se vor cumula in luna in care se acorda in vederea impozitarii cu celelate venituri de natura salariala acordate.

Includerea tichetelor cadou in cadrul art. 55 alin. (3) din Codul fiscal, si tratarea lor drept avantaje de natura salariala, chiar si in situatia in care ele sunt acordate pentru evenimentele ce se incadreaza la cheltuieli sociale, conduce la calculul pe langa impozit pe salarii a contributiior sociale obligatorii. In aceasta noua abordare de venituri impozabile, tichetele cadou tratate drept avantaje asimilate salariilor, fac obiectul contributiilor obligatorii calculate in raport cu veniturile din salarii.

savulescuiulian a scris:

Prin urmare, chiar acordate pe destinatiile prevazute la art. 55 alin. (3) lit. a) din Codul fiscal si in limita a 150 lei, sau in cuantum superior, vor fi considerate avantaje impozabile, si se vor cumula in luna in care se acorda in vederea impozitarii cu celelate venituri de natura salariala acordate.

Includerea tichetelor cadou in cadrul art. 55 alin. (3) din Codul fiscal, si tratarea lor drept avantaje de natura salariala, chiar si in situatia in care ele sunt acordate pentru evenimentele ce se incadreaza la cheltuieli sociale, conduce la calculul pe langa impozit pe salarii a contributiior sociale obligatorii. In aceasta noua abordare de venituri impozabile, tichetele cadou tratate drept avantaje asimilate salariilor, fac obiectul contributiilor obligatorii calculate in raport cu veniturile din salarii.

Consider perimata interpretarea in acest moment ,pentru ca avem pct 286 indice 15 in Cf care precizeaza clar ca aceste sume se exclud din baza de impozitare pentru ch. sociale .

Era valabil pana la 01.01.2011 ceea ce se afirma mai sus , dar si aici ar fi o discutie pentru ca legea speciala , a tichetului cadou, precizeaza ca nu se aplica contributiile sociale, dar codul fiscal, odata ce le-a asimilat ca avantaje si fiind legea care prevaleaza ...
Magda Staicu, Consultant fiscal