Forum Discuţii juridice Executare silită Competenta teritoriala executor
Discuție deschisă în Executare silită

Competenta teritoriala executor

Executorul este din alta localitate decat angajatorul meu. Eu am domiciliul in aceeasi localitate cu executorul. Daca imi schimb adresa de domiciliu in localitatea angajatorului, pot invoca lipsa competentei teritoriale? Este valabila aceasta modificare a domiciliului survenita dupa admiterea cererii de executare?
executorul are competente in functie de Curtea de Apel de unde apartine si nu in functie de localitate. deci trebuie sa schimbati si judetul nu numai localitatea.
Da, m-am exprimat gresit, si judetul. Dar are valoare aceasta modificare survenita ulterior admiterii cererii de executare?
Legea nr.188/2000 prevede urmatoarele :
Art. 7
Executorul judecatoresc are urmatoarele atributii:
a) punerea in executare a dispozitiilor cu caracter civil din titlurile executorii;
b) notificarea actelor judiciare si extrajudiciare;
c) comunicarea actelor de procedura;
d) recuperarea pe cale amiabila a oricarei creante;
e) aplicarea masurilor asiguratorii dispuse de instanta judecatoreasca;
f) constatarea unor stari de fapt in conditiile prevazute de Codul de procedura civila;
g) intocmirea proceselor-verbale de constatare, in cazul ofertei reale urmate de consemnarea sumei de catre debitor, potrivit dispozitiilor Codului de procedura civila;
h) intocmirea, potrivit legii, a protestului de neplata a cambiilor, biletelor la ordin si a cecurilor, dupa caz;
i) orice alte acte sau operatiuni date de lege in competenta lui.

Art. 9
(1) In cazul prevazut la art. 7 lit. a) este competent executorul judecatoresc din circumscriptia judecatoriei in a carei raza teritoriala urmeaza sa se faca executarea.
(2) In cazul urmaririi silite a bunurilor este competent executorul judecatoresc din circumscriptia judecatoriei in a carei raza teritoriala sunt situate sau se afla acestea. Daca bunurile urmaribile se afla in circumscriptiile mai multor judecatorii, competenta apartine oricaruia dintre executorii judecatoresti care functioneaza pe langa acestea.
(3) In cazul prevazut la art. 7 lit. e) este competent executorul judecatoresc din circumscriptia judecatoriei unde sunt situate sau se afla bunurile in privinta carora s-a dispus aplicarea acestei masuri.
(4) In cazul prevazut la art. 7 lit. f) este competent executorul judecatoresc din circumscriptia judecatoriei in a carei raza teritoriala se va face constatarea.
(5) In celelalte cazuri prevazute la art. 7 este competent orice executor judecatoresc investit de partea interesata.
Sa inteleg din asta ca si tertul poprit trebuie sa fie in aria de competenta a executorului?
Nu. Un exemplu - tu din brasov , executorul din brasov. Pune poprire la bucuresti la sediul central al unei banci sau la sediul unui angajator. Executarea silita se face tot la brasov, acolo ajung banii din poprire... acolo se distribuie sumele etc..