avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 865 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Va rog ajutati-ma sa incadrez si eu o fapta comisa la ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Va rog ajutati-ma sa incadrez si eu o fapta comisa la o infractiune!

Buna ziua,

In urma cu aproximativ un an, un prieten de-al meu a avut o cearta cu mama lui si datorita acestei dispute a ales sa plece de acasa. Mentionez ca este vorba de o persoana majora. Dupa cateva saptamani, acesta a venit acasa la mama lui sa-si ia actul de identitate si hainele, dar nu i s-a permis acest lucru. A incercat sa stea de vorba cu ea si sa-l lase sa-si ia ce ii apartine dar fara rezultat. In iarna, el s-a dus acasa la mama lui, a intrat in casa pe geam si-a luat cateva haine, si un animal de plus; mama lui a facut plangere la politie si a zis ca i-a furat din casa lucruri, bani si alte minunatii. L-a sunat, a vorbit foarte urat la telefon si l-a amenintat dupa care nu s-a mai auzit nimic. Acum cateva zile, iar a fost la politie si a zis ca vrea sa-l dea in judecata pe fiul ei care a fost acuzat de violare de domiciliu si furt (fara probe), cu toate ca si el are domiciliu pe acea adresa si nu a luat decat bunuri care ii apartin. Cei de la sectia de politie au vorbit foarte urat cu el, l-au amenintat cu bataia daca nu le face si lor cinste ca sa o convinga pe mama lui sa retraga plangerea. De asemenea, i s-a mai spus prietenului meu ca va fi dat in judecata, va plati daune morale si va face inchisoare de la 3 pana la 6 ani.
Va rog foarte mult sa ma ajutati si pe mine sa ma lamuresc deoarece sunt un pic ametita de situatie.
Va multumesc aniticipat.
idea ar fi urmatoarea; in iarna a intrat pe geam, deoarece nu avea la indemana cheia de la locuinta;iar in ce priveste"cinstea"pentru stimabilii politisti, cred ca este doar o gluma.
ca atare; cele expuse nu se incadreaza in sfera penalului.desigur, in contextul in care are domiciliul la respectiva adresa si este vorba de domiciliul familial.
Politia avea obligatia sa comunice obiectul plangerii
Aspectul referitor la "dat in judecata",teoretic este posibil,dar la un interval de un an de zile de la eveniment...
De preferat ca prietenul dvs sa comporte o discutie responsabila cu mama dansului,prin care sa solutioneze diferendele
Incadrarea juridica este art.210 cod penal si atat./furt intre rude.Sa faca dovada ca nu a furat lucrturile mamei lui cu 2 martori care au vazut bunurile luate de el;.Impacarea partilor inlatura raspunderea penala.
Da, a intrat pe geam deoarece mama lui a schimbat toate incuietorile de la casa inclusiv cea de la poarta si nu avea cum altfel sa intre si sa-si ia hainele.
Politistii i-au cerut fara nici o jena partea ce li se cuvin lor ca sa nu se ajunga in instanta.
Domiciliul lui este la adresa unde locuieste acum doar mama lui, dar el nu poate dovedi asta deoarece actele lui de identitate sunt "pastrate" de aceasta si nu vrea sa i le inapoieze.
Am inteles ca saptamana viitoare se va trimite plangerea de catre politie in instanta.
A incercat sa rezolve cu mama lui pe cale amiabila acest conflict dar dansa nu este de acord, vrea bani.
Prietenul dvs poate merge la Serv. evidenta Populatiei, declara nula Cartea de Identitate si solicita eliberarea alteia noi.
Chiar daca nu este in posesia Cartii de Identitate, el figureaza cu domiciliul tot la locuinta mamei.

Alte discuții în legătură

Violare de domiciliu ContSters88252 ContSters88252 buna ziua Acum patru ani am inceput constructia unei case pe un teren proprietate particulara , imprejmuit cu gard .Anul trecut am ... (vezi toată discuția)
Violare de domiciliu ? stepetrache stepetrache Detin un teren intravilan pe care am inceput anul trecut constructia unei case. Deocamdata casa este ridicata doar pana la parter si lucrarile vor reincepe in ... (vezi toată discuția)
Incalcarea domeniului privat bloomkira bloomkira buna ziua! Locuiesc in casa mamei mele pt ca aceasta nu este in tara si acolo am si domiciliul,problema este ca in timp ce eu eram la un examen o persoana a ... (vezi toată discuția)