Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalculare pensie pentru limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalculare pensie pentru limita de varsta

Unchiul meu a iesit la pensie pt limita de varsta in luna august 2010 cf.legii19/2000.Punctul de pensie a fost stabilit cf OUG 209/2008 avand un stagiu complet de cotizare de 32 ani si 8 luni din care 9 ani in gr I, 15 ani si 6 luni in gr a II si 9 ani in conditii normale.Mai beneficiaza acesta de vreo recalculare incepand cu 1 ianuarie 2011?
Nu mai beneficiaza de majorarea de la 01/01/2011.Majorarea se aplica doar celor care si-au deschis drepturile pana in data de 02/11/2008 inclusiv.A benficiat de aceasta majorare prin aplicarea O.U.G.209/2008 la deschiderea drepturilor de pensie.
multumesc pt raspuns