avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 274 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Depasire plafon
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Depasire plafon

Buna ziua tuturor.

Din cate am inteles, in cazul unui PFA care presteaza servicii intracomunitare, in momentul in care se depaseste plafonul de incasari de 10.000 de euro de la acelasi beneficiar, trebuie declarat acest lucru. Intrebarea mea este: unde trebuie declarat? Cine se ocupa de asta?

Va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: xerxes , utilizator 14:27, 15 Iulie 2011
Nu stiu in acest moment, daca ati inteles bine sau nu, despre valoarea plafonului de incasari, dar despre acest lucru Adm. financiara se ocupa.
Antispam, nu cred ca e vorba de nicio depasire, parca e vorba de achizitii de 10.000 euro; tu insa din cate se pare facturezi o firma din Spania; ca urmare cred ca trebuia sa te inscrii de la inceput in ROI si sa primesti cod tva
pina iti raspunde si un contabil mai cauta dupa ROI, sigur gasesti ce te intereseaza
In cazul depasirii plafonului de achizitii intracomunitare de 10.000 euro se impune inregistrea in scopuri de tva conform art. 153.1 care se aplica numai operatiunilor de achizitii intracomunitare, respectiv se plateste tva si se depune decontul special de tva 301.
Decontul special de taxa - 301 se depune numai de catre persoanele inregistrare cf art. 153^1, obligate la plata taxei in Romania, pentru achizitiile de bunuri/servicii intracomunitare.
Pe langa obligatia depunerii unui decont special de TVA pentru declararea achizitiei intracomunitare exista si obligatia depunerii declaratiei recapitulative – 390 VIES.
Inscrierea in ROI si inregistrarea ca platitor de TVA, conform art. 153.1 din Codul fiscal, se face inainte de efectuarea achizitiei intracomunitare, daca valoarea achizitiei intracomunitare respective depaseste plafonul pentru achizitii intracomunitare in anul calendaristic in care are loc achizitia intracomunitara.
In acest caz (inregistrare conform art. 153^1 din Codul fiscal) nu deveniti platitor de tva in Romania.
Platitor de tva se devine doar in momentul in care depaseste plafonul de 35.000 euro, adica 119.000 lei si inregistrarii in scopuri de tva conform art. 153 din Codul fiscal.
@popu: Nu cred ca are vreo legatura codul de TVA cu ce spuneam eu. Am cod de TVA pentru operatii intracomunitare (sunt inscris in VIES). Eu ma refer la faptul ca exista legea 656/2002. Problema e ca nu stiu unde sa ma duc pentru a da declaratia respectiva.
Ultima modificare: Sâmbătă, 16 Aprilie 2011
antispam, utilizator
@G David: Asadar, legea se refera doar la achizitii intracomunitare (pe 390 apar cu cod A), nu si la prestari de servicii intracomunitare (P)?

Declaratia 390 o depun lunar la finante. Doar ca ea contine un singur beneficiar, iar tipul operatiunii este "P".

Alte discuții în legătură

Declaratii fiscale Marya STANCU Marya STANCU buna seara amdeschis o i.i .neplatitor de tva si vreau sa aflu ce declaratie trebuie depusa in cazul cind depasesc in vinzari suma de 10 ... (vezi toată discuția)
Ce declaratii trebuie depuse in cazul unei achizitii intracomunitare de servicii pentru un ong mariastatescu mariastatescu Buna ziua! Am un ong care urmeaza sa faca achizii de servicii de cercetare de marketing de la o firma din Cipru (8750 euro). Ce declaratii trebuie sa depun? ... (vezi toată discuția)
Srl nou neplatitor de tva a achizitionat din spania produse de 14 300 euro , devine platitor de tva in urma acestei achizitii? hilo hilo un srl infiintat in luna noiembrie 2010 ca fiind neplatitoare de tva a achizitionat dintr-un stat membru ue adica spania confectii in valoare de 14 300 ... (vezi toată discuția)