Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... crr celt jud separat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

crr celt jud separat

Cererea pe cale separata pentru obbligarea la plata cheltuielilor judiciare - efectuate, evident, intr-un alt proces - trebuie timbrata la valoare ?

merci
Cum nici legea 146/1997 si nici alte dispoziti procedurale nu prevad o cutire de taxa de timbru in asmenea situatie consider ca trebuie timbrata la valoarea cererea formulata in alt cadru procesual decit cel in care nu sa-u solicitata sau nu s-au acordat cheltueilie de judecata.
dumitru2000 a scris:

Cererea pe cale separata pentru obbligarea la plata cheltuielilor judiciare - efectuate, evident, intr-un alt proces - trebuie timbrata la valoare ?
merci

În situaţia în care nu s-au solicitat cheltuielile de judecată ori, deşi au fost solicitate, instanţa a omis să se pronunţe asupra lor, partea le poate solicita printr-o cerere separată , în termenul de prescripţie de drept comun (3 ani), care curge de la data rămânerii definitive a hotărârii prin care cel în cauză a câştigat procesul . Temeiul cererii în reprezintă art.998 C.civ.
O asemenea cerere se timbreaza la valoare.
Cheltuielile de judecata, daca s-a cerut si nu s-au acordat se pot cere printr-o cerere de indreptare a erorii materiale, prev. de art. 281 si urm de Codul de procedura civila.
Insa daca nu s-au cerut, instanta nu poate dispune din oficiu cu privire la acestea...