Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Sporul de vechime - nevalorificat la recalcularea ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Sporul de vechime - nevalorificat la recalcularea pensiei?

Buna ziua.
Ma confrunt cu urmatoarea problema:in vederea recalcularii drepturilor de pensii, parintele meu a solicitat unitatii in care a fost incadrat ( vechime neintrerupta 34 ani in aceeasi unitate) o adeverinta care sa precizeze veniturile realizate si sporurile , inclusiv cel pentru vechime. I s-a eliberat, dupa multe tergiversari , o adeverinta in care nu se specifica decat salariul brut , nici un spor suplimentar, iar sporul de vechime este mentionat doar pentru ultimii 6 ani de munca...
La insistentele parintelui meu, nedumerit si suparat ca a fost frustrat de acest spor ,fiindu-i diminuata astfel pensia , persoana de la RU , in disperare de cauza, elibereaza alta adeverinta, in care schimba valoarea sporului de vechime (gresita si acum)de data aceasta mentionand doar ultimii 5 ani...
Care ar fi altenativa, pentru ca tata sa poata beneficia de pensia ce i se cuvine , luandu-i-se in calcul si sporul de vechime pentru intreaga perioada lucrata?
Mentionez ca si asa, pensia este mica, macar sa i se considere acest spor.
Unde ne putem adresa ?
Exista o perioada,o data scadenta pentru depunerea actelor doveditoare?
Multumesc anticipat!
ema.1 a scris:
Exista o perioada,o data scadenta pentru depunerea actelor doveditoare?

Nu exista o data scadenta pentru depunerea unei adeverinte din care rezulta sporuri realizate si pentru recalcularea pensiei. Ar fi trebuit sa precizati daca tatal dvs. a iesit la pensie conform Legii nr. 19/2000 sau inainte de intrarea in vigoare a acestui act normativ.

ema.1 a scris:
Care ar fi altenativa, pentru ca tata sa poata beneficia de pensia ce i se cuvine , luandu-i-se in calcul si sporul de vechime pentru intreaga perioada lucrata?

Din tot ceea ce ati scris rezulta ca fostul angajator al tatalui dvs. a emis adeverinte gresite. Rezolvarea este la angajator, casa de pensii nu are cum sa intervina in aceasta situatie.
Tata a iesit la pensie in 1999.
Intrebarea mea este legata de includerea sporului de vechime la recalcularea drepturilor de pensii.Sunt aceste sporuri luate in calcul? Trebuie ca acestea sa fie specificate explicit pentru fiecare an lucrat , de la inceputul activitatii?

Dar primele, orele suplimentare si cel de-al 13-lea salariu?
Asa s-a calculat sporul de vechime la pensie:

1-Sporul de vechime care se utilizeaza la stabilirea punctajelor anuale este urmatorul:
a) perioada 01.03.1970 pana la 01.09.1983:
3% pentru o vechime in munca totala cuprinsa intre 5 – 10 ani;
5% pentru o vechime in munca totala cuprinsa intre 10 – 15 ani;
7% pentru o vechime in munca totala cuprinsa intre 15 – 20 ani;
10% pentru o vechime in munca totala de peste 20 de ani.
b) perioada 1 septembrie 1983 – 1 aprilie 1992:
3% pentru o vechime in munca totala cuprinsa intre 3 – 5 ani;
6% pentru o vechime in munca totala cuprinsa intre 5 – 10 ani;
9% pentru o vechime in munca totala cuprinsa intre 10 – 15 ani;
12% pentru o vechime in munca totala cuprinsa intre 15 – 20 de ani;
15% pentru o vechime in munca totala de peste 20 de ani.
(4) Pentru perioada de dupa 1 aprilie 1992, sporul de vechime utilizat la stabilirea punctajelor anuale este cel inregistrat in carnetul de munca.

2-Nu sunt considerate sporuri cu caracter permanent si nu sunt luate in calcul urmatoarele:

- formele de retribuire in acord sau cu bucata, pe baza de tarife sau de cote procentuale;
- premiile anuale si cele acordate pentru realizari deosebite;
- recompensele cu caracter limitat;
- diurnele , indemnizatiile de delegare, detasare si transfer;
- drepturile de autor si cele platite potrivit dispozitiilor legale, in cazul desfacerii contractului de munca;
- al 13-lea salariu.

ema.1 a scris:
Tata a iesit la pensie in 1999. Intrebarea mea este legata de includerea sporului de vechime la recalcularea drepturilor de pensii.

Intrebarile dvs. doar acum sunt clare. :)

ema.1 a scris:
Sunt aceste sporuri luate in calcul?

Bineinteles. In 2005, cand pensia tatalui dvs. a fost recalculata, sporul de vechime a fost valorificat conform art. 164, alin. (3) si alin. (4) din Legea nr. 19/2000. Este necesara adeverinta pentru perioada ulterioara datei de 1 aprilie 1992, daca sporul de vechime nu este trecut in carnetul de munca.

ema.1 a scris:
Trebuie ca acestea sa fie specificate explicit pentru fiecare an lucrat , de la inceputul activitatii?

Este necesar doar pentru perioada ulterioara datei de 1 aprilie 1992, daca acesta nu este mentionat in carnetul de munca.

ema.1 a scris:
Dar primele, orele suplimentare si cel de-al 13-lea salariu?

Pentru perioade anterioare datei de 01.04.2001, potrivit mentiunii de la pct. VI al anexei OUG nr. 4/2005, veniturile realizate cu titlu de prime, ore suplimentare si al 13-lea salariu nu au fost avute in vedere la determinarea punctajului mediu anual:
"Nu sunt luate in calcul la stabilirea punctajului mediu anual, intrucat nu au facut parte din baza de calcul a pensiilor, conform legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001:
-formele de retribuire in acord sau cu bucata, in regie ori dupa timp, pe baza de tarife sau cote procentuale;
-participarea la beneficii a oamenilor muncii din unitatile economice;
-premiile anuale si premiile acordate in cursul anului pentru realizari deosebite;
-recompensele cu caracter limitat, acordate personalului din unele sectoare de activitate;
-diurnele de deplasare si de delegare, indemnizatiile de delegare, detasare si transfer;
-drepturile de autor;
-drepturile platite potrivit dispozitiilor legale, in cazul desfacerii contractului de munca;
-al 13-lea salariu;
-alte sporuri care nu au avut caracter permanent."
Multumesc mult pentru raspunsuri si pentru promptitudine.
Paste Fericit!