Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Lamuriri - pensie militara
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Lamuriri - pensie militara

Am o cunostinta care s-a pensionat.A lucrat in MI ca functionar public cu statut special.Acum 2 zile a primit (dupa 4 luni) decizia de pensionare.De fapt a primit 2 decizii cu acelasi numar:

Una in care ii este calculata pensia conf legii 164/2001, si care are un cuantum mai mare si specifica in subsol ,,cu drepr de contestatie conf art 54 alin(1) din lege(fara a specifica legea)
si o alta decizie care are un cuantum mai mic cu aprox 300 ron , care suna,, decizia nr (are acelasi numar ca prima) privind recalculAREA PENSIILOR IN BAZA LEG 119/2010"Dupa care in subsol este inserat ,,Conf art 149 alin (4) din leg 263/2010...necontestate raman definitive...'' Ambele mentioneaza ca:,, se emite prezenta decizie prin care se stabilesc cu incepere de la data 01.01.2011 urmatoarele drepturi: si urmeaza ...cunatumul

Ambele decizii au acelasi numar,au fost eliberate cu aceeasi data .
CARE SE IA DE BUNA ?PENSIA INCA NU A PRIMIT-O.

Mentionez ca persoana a trcut in rezerva in decembrie 2010, si i s-au stabilit dreturile cu 01.01.2011.Este legal sa i se mai recalculeze pensia dupa LEGEA 119/2010?
Ce poate face in aceasta situatie?
leusan, utilizator
leusan a scris:
Am o cunostinta care s-a pensionat.A lucrat in MI ca functionar public cu statut special.Acum 2 zile a primit (dupa 4 luni) decizia de pensionare.De fapt a primit 2 decizii cu acelasi numar:

Prima este emisa conform Legii nr. 164/2001, a doua este decizie de recalculare conform art. 5 din Legea nr. 119/2010.

leusan a scris:
Una in care ii este calculata pensia conf legii 164/2001, si care are un cuantum mai mare si specifica in subsol ,,cu drepr de contestatie conf art 54 alin(1) din lege(fara a specifica legea)

Este art. 54 din Legea nr. 164/2001, abrogata de la 1 ianuarie 2011.

leusan a scris:
si o alta decizie care are un cuantum mai mic cu aprox 300 ron , care suna,, decizia nr (are acelasi numar ca prima) privind recalculAREA PENSIILOR IN BAZA LEG 119/2010"Dupa care in subsol este inserat ,,Conf art 149 alin (4) din leg 263/2010...necontestate raman definitive...''

Toate pensiile militare stabilite dupa intrarea in vigoare a Legii nr. 119/2010 au fost recalculate potrivit art. 5 din Legea nr. 119/2010.

leusan a scris:
Ambele mentioneaza ca:,, se emite prezenta decizie prin care se stabilesc cu incepere de la data 01.01.2011 urmatoarele drepturi: si urmeaza ... cunatumul

Asta este o aiureala. Prin prima decizie de pensie, emisa conform Legii nr. 164/2001, nu pot fi stabilite drepturi incepand cu data de 1 ianuarie 2011 intrucat Legea nr. 164/2001 nu mai era in vigoare.

leusan a scris:
Ambele decizii au acelasi numar,au fost eliberate cu aceeasi data .
CARE SE IA DE BUNA ?PENSIA INCA NU A PRIMIT-O.

Eu, dupa ce am mai citit inca o data OUG nr. 1/2011, inteleg ca ramane in plata cu pensia din decizia de recalculare. Daca cineva intelege altceva din brambureala asta care se numeste "recalcularea si revizuirea pensiilor militare", il rog sa ma contrazica.

leusan a scris:
Mentionez ca persoana a trcut in rezerva in decembrie 2010, si i s-au stabilit dreturile cu 01.01.2011.Este legal sa i se mai recalculeze pensia dupa LEGEA 119/2010?

Bineinteles ca este legal, Legea nr. 119/2010 este in vigoare.
sant legale ambele decizii.ca sa se faca plata acum pana la intrarea in plata conform l 119 era nevoie de calcularea dupa l 164. de va primi banii inainte de intrarea in plata a l 119 va trebui ca apoi sa inapoieze cei 300 ron pentru cate luni a primit pensie cu decizia dupa l 164. sa fie pregatit !!!!
Da dar nu i s-a acordat la calcul niciun fel de majorare conform legii pentru grupele de munca(adica majorarea punctului de pensie conf cu grupa in care a lucrat).Ori in OG 1/2011 cat si inm legea 263/2010 se prevede expres la art 14 din metodologia de aplicarea a Og 1/2011 si in conf cu art 169 si art 170 si urm cresterea punctului de pensie pentru cei care au lucrat in gr de munca cu conditii speciale,deosebite...
leusan a scris:
Da dar nu i s-a acordat la calcul niciun fel de majorare conform legii pentru grupele de munca(adica majorarea punctului de pensie conf cu grupa in care a lucrat).Ori in OG 1/2011 cat si inm legea 263/2010 se prevede expres la art 14 din metodologia de aplicarea a Og 1/2011 si in conf cu art 169 si art 170 si urm cresterea punctului de pensie pentru cei care au lucrat in gr de munca cu conditii speciale,deosebite...

Nu este nicio legatura intre cele doua decizii de pensie si OUG nr. 1/2011. Prima decizie de pensie este emisa conform Legii nr. 164/2001, cea de a doua decizie de pensie este emisa conform art. 5 din Legea nr. 119/2010 si avand in vedere HG nr. 735/2010 (am scris asta in mesajul meu). Eu am citit OUG nr. 1/2011 pentru a intelege cu ce decizie ramane in plata. Urmeaza sa fie emisa si o a treia decizie de pensie, conform OUG nr. 1/2011, pana la finalul acestui an.

OUG nr. 1/2011 a intrat in vigoare de la 31 ianuarie 2011, deci anterior emiterii celor doua decizii de pensie si stabilirii drepturilor de pensie. Art. 169 si art. 170 din Legea nr. 263/2010 nu au nicio legatura cu speta intrucat drepturile de pensie nu au fost stabilite conform acestui act normativ (vedeti si art. 193, alin. 2 din Legea nr. 263/2010).
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Deciziile sunt datate ambele cu 07.04.2011.Insa va spun ca si alte persoane carora li s-au reactualizat pensiile dupa OG 1/2011 si deciziile sunt datate 13.04.2011 nu au calculat punctul de pensie conf grupei a I-a(20 de ani numai de cond speciale).Nu vreau sa plictisesc insa chiar nu pot intelege ce fel de legi mai functioneaza in tara asta.