Forum Discuţii diverse Cărţi. Interesante, de ... Sinectico - Intrunirea Oamenilor de Carte
Discuție deschisă în Cărţi. Interesante, de recomandat, topuri...

Sinectico - Intrunirea Oamenilor de Carte

Sub Inaltul Patronaj al Ministerului Culturii şi Patrimoniului Naţional, Agenţia Literară Talk Partners organizează cea de-a doua ediţie a SINECTICO - Intrunirea Oamenilor de Carte. Evenimentul este unic pe piaţa de carte din România şi va fi organizat miercuri, 27 aprilie 2011, de la ora 10, în Sala Media a Ministerului Culturii şi Patrimoniului Naţional.

Evenimentul este unic în România şi are potenţial de a schimba mentalităţi şi de a deveni un reper cultural în zona Balcanilor. A debutat pe 23 aprilie 2010, de Ziua Mondială a Cărţii şi a Dreptului de Autor, având ca obiective: revigorarea pieţei de carte din România; îmbunătăţirea serviciilor librăriilor şi a relaţiei lor cu clienţii; promovarea autorilor români la o scară mai largă; descoperirea unor talente noi; crearea unei legături puternice şi transparente între editori, distribuitori şi publicul cititor; descoperirea unor strategii de depăşire a situaţiei critice în care se află piaţa de carte din România.

Participanţi: Kelemen Hunor – Ministrul Culturii şi Patrimoniului Naţional; Valerie Miles – Director Editorial Duomo Ediciones; Aneta Bogdan – Managing Partner Brandient; Alina-Mihaela Borobeică – ORDA, Director al Direcţiei Afaceri Europene, Relaţii Internaţionale, Legislaţie; Violeta Rotărescu – Lector Doctor Universitar în Neurologie Cognitivă, Psihologie Cognitivă şi Psihologie Economică; Mario Demezzo – Vice-Preşedinte Grupul Editorial All; Cristian China Birta – Blogger; Dan Mircea Cipariu – Preşedintele Secţiei de Poezie din cadrul Asociaţiei Scriitorilor Bucureşti; Florin Bican – Coordonatorul programului de burse pentru traducători în formare la Institutul Cultural Român; Denisa Comănescu – Scriitoare, Director Editorial Humanitas Fiction; Gelu Vlaşin – Poet, Fondator Reţeaua Literară; Doina Rusti – Scriitoare, Jean Harris – Scriitoare, Traducătoare.

Sponsori: Bucovina, The Trafalgar, Granini.

Parteneri: Go Travel, Editura Litera.

Parteneri media: Revista Cariere, www.cariereonline.ro, chinezu.eu, reportervirtual.ro, dreamteamro.net, politicalocala.ro, Bucharest What, Where, When; sportlocal.ro, cerecomand.ro, adreeaburlacu.ro, reteaualiterara.ro, Romania din Diaspora, Bucharest Night Life, bookblog.ro.

Contact:
Cristina Tătăreanu 0724353215 office@talkpartners.ro; www.worldbookday.ro;
Programul evenimentului:

SINECTICO – Intrunirea Oamenilor de Carte 2011
27 Aprilie - Ministerul Culturii şi Patrimoniului Naţional – Sala Media

10:00 Inregistrarea participanţilor, networking;
10:45 Deschiderea evenimentului;
o Discursul Ministrului Culturii şi Patrimoniului Naţional, Domnul Kelemen Hunor
11:30 – Pauză de cafea;
12:00 Cartea, lectura şi drepturile de autor faţă în faţă cu noile tehnologii ale informaţiei

Invitaţi:
Alina-Mihaela Borobeică – ORDA, Director al Direcţiei Afaceri Europene, Relaţii
Internaţionale, Legislaţie;
Cristian Florescu – ORDA, Consilier Juridic
Radu Apostoae – Director General Bookbyte Romania
Nicoleta Rahme – Biblioteca Naţională
Gabriela Beschea – Business Development Manager Prestige
Mario Demezzo – Vice-Preşedinte Grupul Editorial All
Moderator: Dan Mircea Cipariu – Preşedintele Secţiei de Poezie din cadrul Asociaţiei Scriitorilor Bucureşti

13:00 Pauză de prânz

14:00 Unde ne sunt traducătorii?

Invitaţi:
Valerie Miles – Director Editorial Duomo Ediciones Spania, co-fondator Revista Granta în limba spaniolă, Profesor Universitar Traduceri Literare la Universitatea Pompeu i Fabra, Barcelona
Florin Bican – Coordonatorul programului de burse pentru traducători în
Formare Institutul Cultural Român
Marilena Iovu – Rights Manager Grupul Editorial All
Jean Harris – Scriitoare, traducătoare
Moderator: Gelu Vlaşin – Poet, Fondator Reţeaua Literară

15:00 Marketing Cultural în perioada de criză

Invitaţi:
Violeta Rotărescu – Lector Doctor Universitar în Neurologie Cognitivă, Psihologie
Cognitivă, şi Psihologie Economică
Mihaela Petrovan – Fondator More than Pub, Director General BookLand – târg de carte urban
Letiţia Constantin – Biblioteca Naţională
Alexandra Rusu – Redactor Sef Editura Allfa
Cristian China Birta - Blogger
Moderator: Aneta Bogdan – Managing Partner Brandient

16:00 Pauză de cafea;

16: 30 Drumul spre succes. Scriitor, caut editură.

Invitaţi:
Valerie Miles – Director Editorial Duomo Ediciones Spania, co-fondator Revista Granta în limba spaniola, Profesor Universitar Traduceri Literare la Universitatea Pompeu i Fabra, Barcelona
Denisa Comănescu – Scriitoare, Director Editorial Humanitas Fiction
Gelu Vlaşin – Fondator Reţeaua Literară
Mihai Gălăţanu – Jurnalist
Doina Rusti – Scriitoare
Moderator: Sorin Ivan – Director General Tribuna Invăţământului

17:30 Concluzii – Inchiderea ediţiei