avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 927 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita

Am un credit la o banca si mi s-au infiintat trei executari silite pe pensie pentru pentru neplata rata credit de trei ori pentru acelasi credit; am o poprire pe pensie din 2008 acum banca a mai infiintat doua executari silite pentru acelasi contract de creditare cu doi executori diferiti la date diferite;
Cel mai recent răspuns: ulian1 , utilizator 08:44, 24 Iunie 2011
Buna ziua !
Care este intrebarea ?
ulian1 a scris:

Am un credit la o banca si mi s-au infiintat trei executari silite pe pensie pentru pentru neplata rata credit de trei ori pentru acelasi credit; am o poprire pe pensie din 2008 acum banca a mai infiintat doua executari silite pentru acelasi contract de creditare cu doi executori diferiti la date diferite;


Domnule, stati linistit. Executorul bancar nu a facut decat sa conserve dreptul la executare al bancii si sa evite prescriptia. Daca poprirea initiala e din 2008, s-ar fi implinit 3 ani, adica exact termenul de prescriptie. Nu pot fi facute doua urmariri asupra aceluiasi bun, in temeiul aceluiasi titlu executoriu.
exBrom a scris:

ulian1 a scris:

Am un credit la o banca si mi s-au infiintat trei executari silite pe pensie pentru pentru neplata rata credit de trei ori pentru acelasi credit; am o poprire pe pensie din 2008 acum banca a mai infiintat doua executari silite pentru acelasi contract de creditare cu doi executori diferiti la date diferite;


Domnule, stati linistit. Executorul bancar nu a facut decat sa conserve dreptul la executare al bancii si sa evite prescriptia. Daca poprirea initiala e din 2008, s-ar fi implinit 3 ani, adica exact termenul de prescriptie. Nu pot fi facute doua urmariri asupra aceluiasi bun, in temeiul aceluiasi titlu executoriu.

Cum Nu, vreti sa va trimit actele sa va demonstrez ca se poate in Romanica noastra?
Ultima modificare: Joi, 21 Aprilie 2011
ulian1, utilizator
adica sunt 3 popriri pt aceeasi creanta?
godot a scris:

adica sunt 3 popriri pt aceeasi creanta?

Da!!!!!#-o#-o#-o#-o

Alte discuții în legătură

Rog frumos ajutor - nu ma descurc Buna ziua va rog pe voi, cei cu pregatire juridica sa ma ajutati. Eu am incercat sa ma uit in actele normative dar nu ma descurc pana la capat. Am primit de ... (vezi toată discuția)
Recuperare prejudiciu myryam myryam Buna ziua,am o intrebare : daca o persoana nu are bunuri,conturi bancare sau alte venituri pe numele lui si nu poate fii executat silit pentru recuperarea ... (vezi toată discuția)
Perimare executare silita individ individ Am fost executat silit incepind cu 19.01.2011 dar neavand nimic, si nici loc de munca ,nu sa oprit nimic, se poate vorbi de perimarea actului de ... (vezi toată discuția)