Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita

Am un credit la o banca si mi s-au infiintat trei executari silite pe pensie pentru pentru neplata rata credit de trei ori pentru acelasi credit; am o poprire pe pensie din 2008 acum banca a mai infiintat doua executari silite pentru acelasi contract de creditare cu doi executori diferiti la date diferite;
Buna ziua !
Care este intrebarea ?
ulian1 a scris:

Am un credit la o banca si mi s-au infiintat trei executari silite pe pensie pentru pentru neplata rata credit de trei ori pentru acelasi credit; am o poprire pe pensie din 2008 acum banca a mai infiintat doua executari silite pentru acelasi contract de creditare cu doi executori diferiti la date diferite;

Domnule, stati linistit. Executorul bancar nu a facut decat sa conserve dreptul la executare al bancii si sa evite prescriptia. Daca poprirea initiala e din 2008, s-ar fi implinit 3 ani, adica exact termenul de prescriptie. Nu pot fi facute doua urmariri asupra aceluiasi bun, in temeiul aceluiasi titlu executoriu.
exBrom a scris:

ulian1 a scris:

Am un credit la o banca si mi s-au infiintat trei executari silite pe pensie pentru pentru neplata rata credit de trei ori pentru acelasi credit; am o poprire pe pensie din 2008 acum banca a mai infiintat doua executari silite pentru acelasi contract de creditare cu doi executori diferiti la date diferite;

Domnule, stati linistit. Executorul bancar nu a facut decat sa conserve dreptul la executare al bancii si sa evite prescriptia. Daca poprirea initiala e din 2008, s-ar fi implinit 3 ani, adica exact termenul de prescriptie. Nu pot fi facute doua urmariri asupra aceluiasi bun, in temeiul aceluiasi titlu executoriu.

Cum Nu, vreti sa va trimit actele sa va demonstrez ca se poate in Romanica noastra?
ulian1, utilizator
adica sunt 3 popriri pt aceeasi creanta?
godot a scris:

adica sunt 3 popriri pt aceeasi creanta?

Da!!!!!#-o#-o#-o#-o